Felietony

HavvAda Island, czyli jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

13

Technologia jest motorem napędowym architektury, na tyle szybkim że futurystyczne wizje nowoczesnych miast zaczynają się powoli spełniać w naszej rzeczywistości. Przykładem jest projekt HavvAda Island, czyli koncepcja największego miasta zbudowanego dotąd na wyspie. Nowoczesna technologia, samowysta...

Technologia jest motorem napędowym architektury, na tyle szybkim że futurystyczne wizje nowoczesnych miast zaczynają się powoli spełniać w naszej rzeczywistości. Przykładem jest projekt HavvAda Island, czyli koncepcja największego miasta zbudowanego dotąd na wyspie. Nowoczesna technologia, samowystarczalne budowle, i rozplanowany system komunikacji może rozwiązać wszystkie problemy, z jakimi stykają się współczesne miasta.

Autorem wpisu jest Damian Czernik.

Turcja nigdy nie cieszyła się opinią nowoczesnego państwa, wykorzystującego rewolucyjne technologie czy osiągnięcia współczesnej inżynierii – ale już niedługo możemy zmienić nasze zdanie. Turcja realizuje szereg inwestycji, których celem jest wybudowanie kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara, a gigantyczna góra skał i ziemi jaka powstanie przy wybudowaniu kanału - zostanie wykorzystana do budowy największej na świecie sztucznej wyspy. Na wyspie o średnicy 3 km zostanie zbudowane zachwycające miasto przyszłości HavvAda, zaprojektowane przez nowojorskie studio Dror.

Czego możemy się spodziewać? Na pewno połączenia tureckiej kultury, ekologicznego miasta i najbardziej zaawansowanych technologii, całość ma zostać ukończona w 2023 roku, a wyspa powstanie u wybrzeży Stambułu.

HavvAda Island from Dror on Vimeo.

Futurologia, czy zamieszkasz na zielonej wyspie pod kopułą?

Projekt HavvAda Island jest nietypowym rozwiązaniem urbanistycznym, będącym połączeniem nowoczesnego miasta w pełni opartego na zasilaniu z odnawianych źródeł energii, przestrzeni prywatnych, półprywatnych i publicznych, a wszystko to w połączeniu z harmonią i ekologią. Miasto przyszłości w Istambule to zintegrowana społeczność świadoma swojego otoczenia, i jednocześnie dbająca o jego wygląd. Patrząc na projekt tego miasta, mamy niezbite wrażenie że widzimy kilka zielonych pagórków, albo przynajmniej coś - co przypomina zielone, puste w środku wzgórza. Jednak po bliższej analizie zdjęć okazuje się że wspomniane pagórki to tak naprawę 6 wzgórz, o kształcie kopuł różnej wysokości – od 230 do 400 metrów. W ich wnętrzu znajdzie się miejsce na infrastrukturę miejską, przestrzeń mieszkalną, restauracje oraz wielkie obiekty sportowe, handlowe i usługowe.

Każda z kopuł została wykonana z lekkiej siatki konstrukcyjnej, co więcej - tworzy ona kształt urbanistyczny i komunikacyjny całej wyspy. Mieszkania będą zlokalizowane w ścianach niektórych kopuł, inne zostaną poświęcone sektorom handlowym, biznesowym i edukacyjnym. W mieście zamieszkać ma rekordowa liczba osób, aż 300 tys.

Zwróciłem uwagę, że ten niekonwencjonalny pomysł urbanistyczny wykorzystuje znany nam od starożytności kształt koła. Wszystkie wzgórza rozmieszczone są na rzucie koła, podobnie jak znajdująca się w samym centrum dolina. Można zwrócić uwagę w projekcie, że zostało zachowane ich równomierne rozmieszczenie, w jednakowej odległości między środkiem każdego wzgórza a centrum wyspy.

Energia odnawialna to technologia która rozwiąże problemy wielkich miast?

Nie bez powodu powiedziałem, że Miasto HavvAda będzie nazwane ekologicznym miastem, a nawet w pełni samowystarczalnym. HavvAda Island pozyskuje energię głównie z wiatru oraz słońca. Wykorzystana zostanie woda deszczowa, która odpowiednio zmagazynowana i filtrowana będzie wykorzystywana przez mieszkańców w celach bytowych. Woda morska będzie chłodzić przeszklone pomieszczenia, a dzięki oczyszczalniom i filtrom zlokalizowanym w każdej kopule - miasto ma być neutralne dla środowiska. Zielone zbocza wzgórz mają zapewnić przyrost wydajności ogrzewania i chłodzenia, a powierzchnia i umiejscowienie wzgórz będą wspierać naturalny system wentylacji wyspy.

Centrum wyspy będzie kolista dolina o średnicy 1 km, jej cała powierzchnia będzie służyła celom rozrywkowym i rekreacyjnym, a wszystkie będą połączone komunikacją biegnąca po obwodzie każdego ze wzgórz. Cały projekt został zaplanowany z rozmachem, dlatego na wyspie znajdą się wszystkie najbardziej znane rozwiązania proekologiczne w budownictwie.

Scenariusz niczym z filmu The Island Michaela Baya?

Jestem przekonany, że projekt HavvAda będzie przykładem dla innych projektantów, jak tworzyć nowoczesne i ekonomiczne miasta przyszłości, które generują więcej energii niż zużywają. Życie w takim mieście na pewno będzie różniło się od dotychczasowego życia, nowoczesna aglomeracja będzie mieszać życie prywatne ze społecznym, a nawet z pracą i edukacją. Brak prywatności w takich miastach będzie standardem życia i funkcjonowania przyszłych mieszkańców. Jeżeli widzieliście film The Island w reżyserii Michaela Baya, na pewno wiecie, co mi chodzi po głowie.

Przypuśćmy że po kilku latach funkcjonowania nowoczesnego miasta na wyspie, może dochodzić do podziału klas i hierarchii mieszkańców. Wszechobecny monitoring, inwigilacja internetu czy selekcja informacji może być chlebem powszechnym w tego typu miastach zbudowanych od zera – a wszystko to może być usprawiedliwione bezpieczeństwem mieszkańców i zapewnienia im odpowiedniego komfortu do życia czy pracy. Brzmi nieprawdopodobnie? Wątpię, póki co czekamy aż pierwsze maszyny budowlane pojawią się u wybrzeży Stambułu, a projekt HavvAda na pewno będzie impulsem dla reszty krajów, by kolejne projekty nowoczesnych miast zaczęły nabierać coraz szybszego tempa.

Damian Czernik – projektant wentylacji, klimatyzacji i nowoczesnych systemów ogrzewania, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pasjonat inteligentnych systemów domowych i odnawialnych źródeł energii. Prowadzi blog zawodowy www.okieminzyniera.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu