Felietony

hashify.me upycha całą treść informacji w link (URL). Genialne czy bez sensu?

Grzegorz Marczak
hashify.me upycha całą treść informacji w link (URL). Genialne czy bez sensu?
Reklama

Jeszcze nie wiem czy jest to genialne czy też po prostu bezsensowne. Na pewno jednak hashify.me jest ciekawym pomysłem. Chodzi o to, że dzięki temu ro...

Jeszcze nie wiem czy jest to genialne czy też po prostu bezsensowne. Na pewno jednak hashify.me jest ciekawym pomysłem. Chodzi o to, że dzięki temu rozwiązaniu możemy zbudować link który zawiera w sobie pełną treść informacji / strony dokumentu. Oczywiście mało praktyczne jest korzystanie z tak zbudowanego linka wprost dlatego hashify używa bit.ly do skracania odnośników - dzięki czemu link o długości do 30,000 zamienia się w url o długości 20 znaków.
Reklama

Chciałem pokazać wam jak wygląda cały nie skrócony link na przykładzie treści tego newsa ale WP nie pozwala mi wkleić tak długiego odnośnika, tak więc zamieszczam tylko link - polecam podejrzeć jego zawartość.

Oczywiście hashify nie podaje tekstu w linku wprost, jest on konwertowany za pomocą Base64 z postaci Unicode do ASCII, a potem przy odczycie jest z powrotem dekodowany. W sumie to jednak jest dla mnie istotne jak się to robi ale co dzięki temu można zyskać?

Jednym z pomysłów jakie wyczytałem w komentarzach na Hacker News jest wykorzystanie hashify do stworzenia cache naszej storny. Alternatywne linki z treścią byłyby dostępne zawsze nawet gdyby w skutek jakichś problemów nasz serwis nie działał poprawnie lub był zbyt mocno przeciążony. Sprytne?

Inne zastosowanie na przykład w urządzeniach mobilnych. Link z pełną treścią informacji z pewnością załaduje się o wiele szybciej niż strona z treścią czy też treść z RSS-ów. Może będzie można wykorzystać więc ten pomysł do zoptymalizowania transferu danych w urządzeniach mobilnych?

Macie jakieś inne pomysły jak można wykorzystać URL-e które w sobie zawierają pełną informacje?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama