Moje przemyślenia

Microsoft startuje z betą Office 365 - ja już się zapisałem

Grzegorz Marczak
Microsoft startuje z betą Office 365 - ja już się zapisałem
28

Jeśli czujecie się zagubieni w związku z usługami Microsoftu online to witam w klubie. Start bety nowego Office 365 na pewno nie pomoże nam zrozumieć co się dzieje, ale może w dłuższej perspektywie przyczyni się on do uporządkowania portfolio Microsoftu w internecie. Office 365 jest pakiet narzędzi...

Jeśli czujecie się zagubieni w związku z usługami Microsoftu online to witam w klubie. Start bety nowego Office 365 na pewno nie pomoże nam zrozumieć co się dzieje, ale może w dłuższej perspektywie przyczyni się on do uporządkowania portfolio Microsoftu w internecie. Office 365 jest pakiet narzędzi biurowych MS dostępny w modelu subskrypcji, składa się on z takich produktów jak SharePoint Online, Exchange Online, Lync Online oraz Office Web Apps (World, Excel, Powerpoint, OneNote.

Narzędzia z paczki Web Apps dostępne były już wcześniej w usłudze Microsoftu o nazwie SkyDrive (Office live) - dlatego też zastanawiam się co się stanie z tą usługą po oficjalnym starcie Office 365.

Równocześnie z Office 365 Microsoft uruchamia też marketplace z aplikacjami wspomagającymi cały pakiet. Każdy wiec będzie mógł skorzystać z dodatkowych usług i programów oferowanych przez zewnętrznych developerów. Na otwarcie mamy dostęp do ponad 100 aplikacji i 400 usług i serwisów.

Office 365 jako beta dostępny jest dla wszystkich, każdy może się teraz zarejestrować i po otrzymaniu konta przetestować usługę do momentu do której nie będzie ona wydana oficjalnie. Wtedy trzeba będzie podjąć decyzję czy zostajemy i decydujemy się na wnoszenie co miesięcznych opłat czy też zabieramy swoje dokumenty do innej usługi w chmurze.

Microsoft na star przygotował dwa pakiety dla klientów. Rozgraniczenie pomiędzy nimi wynika z wielkości firmy jaką prowadzimy mamy więc podział na organizację do 25 pracowników i większą. Małe przedsiębiorstwa będą miały prawdopodobnie stałą ceną za użytkownika wynoszącą 6$ miesięcznie. Dla większych organizacji będzie to nieco inny cennik uzależniony od usług jakie będziemy chcieli aktywować (będzie ich oczywiście więcej niż dla małych przedsiębiorstw). Ceny podobno będą wahać się od 10$ do 27$ za użytkownika miesięcznie.

W wielu komentarzach dotyczących startu bety Office 365 czytałem, że jest odpowiedź MS na to co w sieci robi konkurencja czyli przede wszystkim Google. Moim zdaniem jest to przede wszystkim kontynuacja w rozwoju usługi jaką MS świadczy obecnie dla małych i średnich firm. Microsoft po prostu musiał zaprezentować usługi w chmurze niezależnie od tego jak duża i silna jest konkurencja, takie bowiem są oczekiwania klientów i firm.

Oczywiście pojedynek z Google jest nieunikniony ale nie jest on moim zdaniem kluczowy dla MS, Google cały czas stara się udowodnić że nadaje się na zamienniki dla usług biurowych Microsoftu. Microsoft natomiast musi pokazać, że jest w stanie wyjść poza tak zwany desktop i zapewnić rozwiązania na podobnym poziomie i o podobnej jakości.

Jeśli usługa Office 365 przyjmie się w małych i średnich przedsiębiorstwach to rozpocznie on naprawdę ciekawe przemiany jeśli chodzi o zarządzanie informacjami w firmach. Na rewolucje trzeba będzie jednak chwilę poczekać ponieważ firmy dość ostrożnie podchodzą do wszelkich usług w chmurze zadają przy okazji słuszne pytania o bezpieczeństwo, archiwizowanie danych itp.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

google docsOffice 365