Android

HALO - rewelacyjny system powiadomień dla Androida w stylu Facebook Chat Heads

Tomasz Popielarczyk
HALO - rewelacyjny system powiadomień dla Androida w stylu Facebook Chat Heads
23

Facebook Chat Heads to fantastyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia komunikację ze znajomymi i przełączanie się między komunikatorem a innymi aplikacjami. A co gdyby ten model powiadomień wykorzystać też w innych aplikacjach i zintegrować z Androidem? Na taki pomysł wpadł zespół programistów...

Facebook Chat Heads to fantastyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia komunikację ze znajomymi i przełączanie się między komunikatorem a innymi aplikacjami. A co gdyby ten model powiadomień wykorzystać też w innych aplikacjach i zintegrować z Androidem?

Na taki pomysł wpadł zespół programistów pracujących nad modyfikacjami dla Androida - Paranoid Android. Chcieli oni opracować system powiadomień, który nie tylko byłby bardziej przystępny niż pasek stan przy górnej krawędzi, ale też pozwalał efektywnie wykorzystać wielozadaniowość Androida. W ten sposób powstał projekt HALO.

Jak możecie zobaczyć na klipie wideo prezentującym możliwości nowego modułu, mocno bazuje on na tym, co Facebook wprowadził do mobilnego Messengera. Każde powiadomienie jest wyświetlane w formie okrągłej ikonki przy krawędzi ekranu. Użytkownik może przełączać się między nimi, przeciągając jedynie poziomo palcem. W ten sposób możemy też błyskawicznie przechodzić do aplikacji, która jest źródłem danego komunikatu. Oczywiście całość wspiera multitasking, a więc przechodząc za pomocą HALO do innej aplikacji, nie tracimy swoich postępów w obecnej, która zostaje tymczasowo zamrożona.

Co najciekawsze, pierwsze testy wskazują, że HALO nie ma zbyt dużego wpływu na baterię, a więc nie skróci czasu działania naszego urządzenia. Co więcej, całość zaprojektowano tak, by jak najbardziej była dopasowana do interfejsu natywnego Androida, Holo. Rzeczywiście miniaturki sprawiają takie wrażenie i system przez nie nie traci na spójności.

Testowa wersja modułu ukazała się już jakiś czas temu. Na razie nie jest on pozbawiony wad i błędów (m.in. nie wspiera interfejsu dla tabletów oraz PIE, czyli wysuwanych przycisków nawigacyjnych), ale jako, ze trafił na GitHuba, mogą z niego korzystać wszyscy zainteresowani developerzy. Warto tutaj przy okazji dodać, że HALO ma być konfigurowalny i nic nie będzie stało na przeszkodzie, by użytkownik dodał wybrane aplikacje do "czarnej listy" zapobiegając tym samym pojawianiu się ich powiadomień w takiej formie. Co więcej twórcy planują przygotowanie rozbudowanego ekranu ustawień, który pozwoli w dużym stopniu spersonalizować moduł.

W Google Play pojawiła się też aplikacja pozwalająca na uruchamianie aplikacji za pomocą HALO w pływających ramkach, co wygląda jeszcze lepiej i efektowniej. Oczywiście, aby mogła działać konieczne jest posiadanie odpowiednio zmodyfikowanej wersji systemu, która wspiera ten interfejs. Na szczęście debiutują też inne rozwiązania, może mniej funkcjonalne, ale nie wymagające niczego ponad samą aplikację. Mam tutaj na myśli chociażby Floating Notifications.

HALO to jedno z ciekawszych autorskich rozwiązań, które w ostatnim czasie zadebiutowało w środowisku niezależnych programistów modyfikujących Androida. Nie jest to może w 100 proc. oryginalne rozwiązanie, bo bazuje na pomyśle inżynierów Facebooka, ale zdecydowanie sprawdza się i nie ukrywam, że z chęcią zobaczyłbym je jako natywna funkcja Androida (na co pewnie większych szans nie ma, ale może społeczność CyanogenMod coś zdziała).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileAndroidModyfikacjehalo