Polska

Halo.Radio - rusza nowe radio internetowe finansowane przez… słuchaczy

Grzegorz Ułan
Halo.Radio - rusza nowe radio internetowe finansowane przez… słuchaczy
30

Dziś o 07:00 rano wystartowała nowa rozgłośnia radiowa Halo.Radio, dostępna do słuchania przez przeglądarkę, aplikację mobilną (iOS, Android) oraz można oglądać ich przekaz na żywo poprzez YouTube (od 10:00 do 15;00) jest przerwa w nadawaniu live).

To już trzecia rozgłośnia radiowa uruchomiona w sieci w ostatnim czasie. Pierwsze były WeszloFM i newonce.radio. Za pierwszym z nich stoi portal sportowy Weszlo.com Krzysztofa Stanowskiego, a za drugim portal Newonce.media Michała Michalskiego. Obie stacje z powodzeniem funkcjonują już od wielu miesięcy, mają stałą ramówkę i prowadzących, brak natarczywych i częstych reklam oraz komercyjnej muzyki.

Halo.Radio z kolei to przedsięwzięcie Jakuba Wątłego, który przez ostatnie 10 lat związany był z kanałem telewizyjnym Superstacja. Jak podaje serwis Wirtualnemedia.pl, dziennikarz ten zebrał sporą grupę prowadzących, którzy to będą prowadzić swoje programy w regularnej ramówce radia. Początkowo, na antenie radia będzie można odsłuchiwać 11 godzin programów na żywo. Pozostały czas ma być przeznaczony na powtórki najciekawszych programów z dnia poprzedniego.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, gospodarze programów mają mieć zapewnioną pełną dowolność w doborze gości, jednak niepisaną zasadą ma być niezapraszanie do Halo.Radia polityków oraz „mainstreamowych” dziennikarzy. Zespół redakcyjny będzie liczyć kilkanaście osób - swoje audycje będą mieć Magdalena Żakowska, Roman Kurkiewicz, Karolina Rogaska, Renata Gluza, Wojciech Krzyżaniak, Tomasz Piątek, Wiktor Bater, Agnieszka Żądło, Natalia Wilk-Sobczak, Magdalena Żakowska czy Piotr Szumlewicz.

Nowe radio reklamuje się hasłem „Halo.Radio. Medium Obywatelskie - pierwsze radio do gadania” i co ciekawe finansowane jest przez słuchaczy za pośrednictwem platformy Patronite.pl, na której słuchacze deklarują już ponad 20 tys. zł wpłat miesięcznie. Łącznie projekt zgromadził już ponad 250 tys. zł środków, a potrzebne jest 100 tys. miesięcznie. Z tego ma być opłacane studio emisyjne i produkcyjne czy zatrudniani dziennikarze.

Projekt Medium Obywatelskiego nie będzie działać sam. Na stałe, będziemy zatrudniać kilkadziesiąt osób, tworzących zarówno zespół redakcyjny (dziennikarze prowadzący programy, dziennikarze śledczy, zespół reporterów na terenie całej Polski) jak i techniczny (realizacja programów live, realizacja nagrań studyjnych, zabezpieczenie ciągłości emisji sygnału, zabezpieczenie dostępności do podcastów, obsługa zawartości strony www i aplikacji mobilnych, bezpieczeństwo) Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli w części pokrywać koszty związane z funkcjonowaniem naszego zespołu. Nie możemy oczekiwać, że ludzie pełni pasji, którzy codziennie będą gotowi na liczne poświęcenia w imię dostępu do informacji, narażając się jednocześnie wszystkim politykom i urzędnikom, będą to robić za darmo.

Jak na razie widać, że całość przygotowana jest z rozmachem i wygląda to naprawdę dobrze i obiecująco. Fakt finansowania projektu przez słuchaczy gwarantuje utrzymanie założeń i złożonych obietnic. Radio ma być bezstronne i rzetelne, oferować ma przede wszystkim słowo mówione, przeplatane co jakiś czas muzyką. Audycje na żywo mają być przeprowadzane wspólnie ze słuchaczami, a ich głos ma być ważnym elementem każdego z programów.

Będziemy jedynym w Polsce radiem, absolutnie ukierunkowanym na interakcję ze Słuchaczkami i Słuchaczami. Prawdę mówiąc, to właśnie Słuchaczki i Słuchacze będą słyszani w programach znacznie częściej niż nasi dziennikarze. Twoje wsparcie to jasne opowiadanie się po stronie wolnego słowa i nieskrępowanej dyskusji, której od kilku lat, w tradycyjnych mediach, zwyczajnie już nie ma. Wspólnie mamy szansę to zmieniać!

Cóż, jak na początek mnie to przekonuje, podobnie jak wspomniane wcześniej dwie rozgłośnie, które dotrzymują jak na razie słowa. Polecam Wam je do sprawdzenia i odsłuchania przez jakiś czas, dajcie im szansę - to nowa jakość wśród dostępnych stacji radiowych.

Fanów sportu odsyłam do Weszlo.FM na ich stronę oraz do aplikacji mobilnych na Androida i iOS. Tych, którzy mają już dość komercyjnej muzyki zapraszam na newonce.radio i do aplikacji mobilnych na iOS i Androida (polecam szczególnie podcasty z wywiadami Piotra Kędzierskiego i Kuby Wojewódzkiego). No i dzisiejszy debiut Halo.Radio, czyli radio które mam nadzieję, że namiesza w polskich mediach w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Również na start udostępniają słuchaczom aplikacje mobilne na iOS i Androida.

Źródło: Wirtualnemedia.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu