Akcja Partnerska

Hakaton Innovation@Amazon 2020: Alexa Skills spotyka Happy Bears

KK
Krzysztof Kurdyła
5

Tegoroczny hakaton Innovation@Amazon przeszedł już do historii. Jak wiele imprez w ostatnim czasie, tym razem odbył się wirtualnie, co nie znaczy, że mniej produktywnie. Tematem przewodnim tej edycji było wykorzystanie umiejętności Alexy (Alexa Skills) do rozwiązywania ważnych społecznie problemów dotykających seniorów oraz osób z różnymi dysfunkcjami i chorobami przewlekłymi, utrudniającymi ich codzienne życie. Nad uwolnieniem potencjału tkwiącego w możliwościach Amazon Alexy pochyliło się ponad 1500 programistów z całej Polski.

W walce z wykluczeniami

Demencja, dysfunkcje wzroku, wady neurorozwojowe czy neurologiczne pomimo coraz większej liczby nowoczesnych rozwiązań wspomagających, ciągle utrudniają codzienne funkcjonowanie tysiącom tak starszych, jak i młodszych osób. Nowoczesna i inteligentna cyfrowa asystentka, jaką jest Amazon Alexa, dzięki narzędziom programistycznym rozwijanym przez tę firmę, umożliwia szybką budowę nowych funkcjonalności.

Na hakatonie młodzi programiści otrzymali szansę wykazania się umiejętnościami tak czysto „koderskimi”, jak i pomysłowością oraz empatią, starając się stworzyć na tej bazie nowe funkcje dla Alexy, wspomagające codzienne czynności osobom wykluczonym.

- Organizując zadanie wokół Alexa Skills Kit oraz rozwiązywania społecznie istotnych problemów związanych z brakiem dostępności i wykluczeniem, mieliśmy tak naprawdę dwa cele. Chcieliśmy połączyć kreatywny potencjał uczestników oraz techniczne możliwości serwisu Amazon Alexa, aby na tej podstawie stworzyć innowacyjne i skuteczne narzędzia do walki ze wspomnianymi problemami. Ponadto, zależało nam na pokazaniu, jak łatwo jest korzystać z naszych narzędzi, aby uczyć Alexę nowych umiejętności i budować rozwiązania oparte o interfejs głosowy – mówi Maciej Chmielarz, Software Development Manager w Centrum Rozwoju Technologii Amazon.

Zespoły programistów miały do dyspozycji opiekę mentorską, a nad oceną projektów czuwało profesjonalne jury. Przewidziano też szereg nagród, ale co najważniejsze, zwycięska ekipa miała możliwość wskazania fundacji, na rzecz której Amazon przelał darowiznę pieniężną.

Happy Bears na topie

Przywilej ten przypadł ostatecznie tytułowym... Happy Bears. Hakaton wygrał zespół programistów, którego członkami są Kinga Marszałkowska, Marek Kudła, Przemysław Kvapil, Ada Pleszewska oraz Julian Zdunek. Zwycięski projekt został nazwany Memory Bear, a jego zadaniem jest niesienie pomocy ludziom z zaburzeniami pamięci. Może przydać się szczególnie osobom dotkniętym przez takie choroby jak demencja czy Alzheimer.

Oddajmy w tym miejscu głos Kindze Marszałkowskiej:

- Pomysł, aby opracować nową umiejętność Alexy, które niesie pomoc innym, od razu nam się spodobał. Hakaton to ciekawa inicjatywa, gdzie programiści mogą wykazać się swoim doświadczeniem, zaś nowicjusze mają szansę, aby nauczyć się czegoś nowego. Pracując nad zadaniem, próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, aby zrozumieć, z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień. Nasze rozwiązanie miało na celu pomóc w częściowym usamodzielnieniu się od opiekunów i podnosić komfort przez przypominanie istotnych informacji, np. o ich rodzinie. Uważamy, że utrzymywanie dobrego kontaktu z rodziną jest niezwykle ważne i zmniejsza poczucie osamotnienia osób cierpiących na utratę pamięci, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu.

Memory Bear pozwala Alexie w pewnym sensie zastąpić pamięć dotkniętej chorobą osoby. Asystentka przypomni o imionach dzieci, wyświetli ich zdjęcia, napomknie o zbliżających się urodzinach. Będzie też nadzorować godziny przyjmowania leków i przypominać o ich dawkowaniu. Demo tego rozwiązania zobaczycie na filmie załączonym poniżej.

Niewidzialna ręka 2020

Być może część z Was miała okazję czytać komiksy z serii „Tytus, Romek i A'Tomek”. Jeśli tak, być może pamiętacie też harcerską akcję „Niewidzialnej ręki”, w ramach której bohaterowie komiksu pomagali potrzebującym. Dziś nazywa się to wolontariat i właśnie pomoc w jego efektywnej organizacji przyświecała ekipie, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Zespół o nazwie Fringers stworzył, również opartą o Alexa Skills Kit, platformę Local Helpers, która ma zautomatyzować i uprościć kontakty potrzebujących z wolontariuszami.

Użytkownik platformy może przykładowo przygotować listę zakupów, a Alexa prześle ją dostępnemu i będącemu najbliżej wolontariuszowi. System jednocześnie skompletuje dla tego ostatniego wszystkie informacje potrzebne do zrealizowania „zlecenia” i prześle mu w zorganizowanej formie na maila.

Jak dostać się do lekarza

Trzeci z nagrodzonych projektów w pewnym sensie był uzupełnieniem zwycięskiego pomysłu. Podobnie jak w Memory Bear, umiejętność o nazwie Doctoory pozwala Alexie na skuteczne pilnowanie terminów i dawkowania leków. Jednak jej podstawowym zadaniem jest maksymalne uproszczenie procesu zamawiania wizyt lekarskich przez seniorów i osoby niepełnosprawne.

Pożyteczne z przyjemnym

Jak już wcześniej wspomniałem, konkurs przewidywał dla zwycięskich ekip ciekawe nagrody. Pula nagród finansowych wyniosła 30000 zł dla zespołów oraz 18000 zł przeznaczonych na darowizny charytatywne dla wybranych przez zespoły fundacji. W efekcie 15000 zł trafiło na konto Stowarzyszenia Razem, a 3000 zł otrzymało Stowarzyszenie „Mali bracia ubogich”. Zwycięzcy otrzymali także kredyty AWS oraz urządzenia Amazon Alexa.

Kto za tym stoi?

Organizatorem było Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. Firma Jeffa Bezosa to największy amerykański pracodawca w naszym kraju, ale przede wszystkim twórca Alexy, będącej „bazą” dla całego tego przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że technologia stojąca za inteligentną asystentką ma swoje korzenie w naszym kraju. W 2013 r. Amazon kupił polską firmę, pracującą nad syntezatorem mowy o nazwie Ivona, który stał się fundamentem prac nad Alexą.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. i jak dotychczas utworzył ponad 18000 stałych miejsc pracy. Posiada 9 nowoczesnych Centrów Logistyki E-Commerce w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (dwa obiekty firmy), Łodzi, Pawlikowicach koło Łodzi, Okmianach koło Bolesławca i w Gliwicach. Firma stworzyła też Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, a za nadzór nad internetowymi operacjami w naszym kraju odpowiada oddział Amazon Web Services w Warszawie.

Warto też wspomnieć o głównym partnerze hakatonu Innovation@Amazon 2020, którym była Fundacja Widzialni zajmująca się od lat walką z wykluczeniem cyfrowym i społecznym. To właśnie oni stoją za publikowanym co roku Raportem Dostępności. Jest to jedyne badanie w Polsce monitorujące postępy administracji w zakresie publikowania dostępnych treści w Internecie.

Kilka słów trzeba też napisać o technologii Alexa Skills. Umiejętności są czymś w rodzaju niewielkich, łatwych w tworzeniu i integracji z ekosystemem aplikacji Amazon, poszerzających jej możliwości. Każdy, kto posiada urządzenia z tej serii, może je ściągnąć ze strony Amazon i zainstalować u siebie.

Jeżeli natomiast posiadacie podstawowe umiejętności z zakresu programowania, możecie w oparciu o przygotowany przez Amazon tzw. Alexa Skills Kit (ASK), czyli zestaw bibliotek API oraz specjalnych narzędzi, tworzyć własne rozwiązania tego typu.

Hakaton Innovation@Amazon jest corocznie organizowaną imprezą, na której programiści, z pomocą specjalistów z Amazon, są w stanie tworzyć wartościowe oprogramowanie, pokazując jednocześnie swoje umiejętności. Najlepsi z nich mają szansę otrzymać propozycję pracy od firmy, która cały czas prowadzi w Polsce aktywną rekrutację i poszukuje uzdolnionych programistów. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejna edycja będzie mogła odbyć się w klasycznej formie.

Tekst powstał we współpracy z marką Amazon.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: