Felietony

Gry z PlayStation 2 na Androidzie? Oto Play!, emulator który to umożliwi

Tomasz Popielarczyk
13

Dopiero co pisałem o coraz płynniejszym działaniu Dolphina, emulatora Nintendo GameCube oraz Wii na Androida. Dziś natomiast trafiłem na ślad aplikacji Play!, która pozwala na emulację gier z PlayStation 2 na naszych smartfonach i tabletach. Szczerze mówiąc, nieszczególnie mnie pasjonuje wizja gr...

Dopiero co pisałem o coraz płynniejszym działaniu Dolphina, emulatora Nintendo GameCube oraz Wii na Androida. Dziś natomiast trafiłem na ślad aplikacji Play!, która pozwala na emulację gier z PlayStation 2 na naszych smartfonach i tabletach.

Szczerze mówiąc, nieszczególnie mnie pasjonuje wizja grania w hity z PS2 na dotykowym ekranie. Mam jednak tablet Shield z gamepadem, i mogę go podłączyć po HDMI do telewizora. To sprawia, że z wypiekami na twarzy czytam kolejne doniesienia na temat emulacji gier na Androidzie. Nie wiem jak Was, ale mnie mobilne produkcje często odstraszają prostotą, mikropłatnościami i brakiem złożoności (co nie znaczy, że w nie nie gram w ogóle). Tutaj na ratunek przychodzą emulatory, których rodzina stale się poszerza.

https://youtu.be/rQ0qvH8RQPE

Play! znajduje się dopiero we wczesnym stadium rozwoju, więc nie spodziewajcie się cudów. Aby go zainstalować, trzeba dołączyć do społeczności na Google+, a potem zadeklarować chęć udziału w testach beta. Płynność rozgrywki pozostawia tutaj ciągle wiele do życzenia, a ogromna liczba gier zupełnie nie działa (pełną listę znajdziecie na Github). Trudno się temu dziwić, bo emulacja PS2 jest bardzo trudna. Na PC jest właściwie chyba tylko jeden sprawnie i wydajnie działający emulator (PCSX2) - pozostałe rodzą się w bólach. Konsola była bowiem napędzana przez autorski procesor Emotion Engine oraz GPU Graphics Synthesizer, do których trudno się dobrać.

https://youtu.be/gIZub06eH9o

Co ciekawe, Play! jest projektem multiplatformowym, a więc możemy wypróbować go również na Windows oraz OS X (wyewoluował on z rozwijanego od 2012 rokuPsfPlayera) . W planach jest ponadto wersja na iOS. Wygląda to dość ambitnie, choć obawiam się, że takie rozdrobnienie na wiele platform może nie wyjść na dobre. W każdym razie dobrze wiedzieć, że ktoś się tematem interesuje. Jeżeli uda się przebić poziom wydajności i kompatybilności, jaki osiągnął PCSX2, będą powody do radości. Póki co niestety możemy się zadowolić jedynie filmami i liczyć na stosunkowo szybki rozwój aplikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu