Polska

Pracuj.pl może teraz być warte nawet 1,5 mld złotych!

Maciej Sikorski
Pracuj.pl może teraz być warte nawet 1,5 mld złotych!
5

Obok zagranicznych usług, z których korzystają miliony Polaków, wymienić można szereg rodzimych serwisów przyciągających rzesze rodaków. I to w przeróżnych segmentach: od motoryzacji, przez śluby, po zatrudnienie. Na tym ostatnim polu sporą rolę odgrywa Pracuj.pl łączący tysiące pracodawców z osobami poszukującymi zajęcia. Grupa Pracuj, w skład której wchodzi ów biznes, poinformowała o sprzedaży pakietu mniejszościowego firmy. Nabywcą jest międzynarodowy podmiot TCV.

Grupa Pracuj to na naszym rynku naprawdę duży gracz. Konto założyło tam ponad 5,5 mln osób, blisko 2,5 mln odwiedza serwis w ciągu miesiąca. W ubiegłym roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano niespełna pół miliona ofert pracy, wzrost w porównaniu z rokiem 2015 wyniósł 12%. W roku 2016 wypracowano 200 mln złotych przychodu, a złożyły się na to wyniki 4 biznesów: serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl, systemu wspierającego rekrutację eRecruiter, ukraińskiego serwisu rekrutacyjnego Rabota.ua i platformy emplo, wspierającej komunikację i procesy HR w firmach. W obu krajach Grupa Pracuj zatrudnia dzisiaj ponad 700 osób. Z usług firmy korzysta 40 tysięcy firm z Polski i zagranicy, a liczba ta powinna rosnąć - wspominałem, że poziom bezrobocia spada i trwa walka o pracownika.

Te wszystkie liczby i możliwości rozwoju skusiły międzynarodową firmę inwestycyjną TCV do pierwszej transakcji na naszym rynku. Podmiot od przeszło dwóch dekad dostarcza kapitał firmom technologicznym (zarówno prywatnym, jak i publicznym), do tej pory zainwestował ponad 9 mld dolarów. W portfolio znajdziemy m.in. Facebooka, Netflix, Spotify, GoDaddy czy VICE Media. Główna siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii. Jak podaje Rzeczpospolita, inwestycja zwiększy wartość Pracuj.pl do nawet 1,5 mld złotych.

Nie poinformowano, ile TCV zapłaci za pakiet mniejszościowy i jak duży on będzie, ale pakiet kontrolny pozostanie własnością dotychczasowych udziałowców. W wyniku umowy, do rady nadzorczej Grupy Pracuj dołączą John Doran i David Yuan, partnerzy w TCV. Polski podmiot informuje, że liczy m.in. na wiedzę i doświadczenie inwestora, ma to wesprzeć rozwój. Kto wie, może ruch zachęci TCV oraz innych graczy tego typu do większej aktywności na naszym rynku?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

inwestycjapracuj.pl