Polska

Kończy Ci się ważność dowodu osobistego? Sprawdź, jak złożyć wniosek o nowy bez wychodzenia z domu

Grzegorz Ułan
Kończy Ci się ważność dowodu osobistego? Sprawdź, jak złożyć wniosek o nowy bez wychodzenia z domu
20

Ostatni raz wymieniałem dowód osobisty trzy lata temu, wtedy jeszcze wniosek o nowy dowód osobisty trzeba było składać osobiście w urzędzie miasta. Całość, łącznie ze zrobieniem zdjęć zajęła mi ponad godzinę czasu. Jeśli kończy Wam się ważność dowodu w tym roku, możecie tego uniknąć. Od jakiegoś czasu wniosek o nowy dowód można złożyć online.

Według danych, które udostępniło nam Ministerstwo Cyfryzacji, w tym roku wnioski o nowy dowód osobisty składać będzie 8 milionów obywateli. Ponad 5 milionom osób upływa 10-letni termin ważności, pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów, takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież. W najbliższych miesiącach liczba dowodów, które stracą ważność przedstawia się następująco:

  • Lipiec - 401 tys.
  • Sierpień - 534 tys.
  • Wrzesień - 601 tys.
  • Październik - 676 tys.
  • Listopad - 552 tys.
  • Grudzień - 435 tys.

To całkiem sporo, więc jeśli MC umożliwia złożenie wniosku o nowy dowód, warto z tego skorzystać i zaoszczędzić sporo czasu, a często nawet i nerwów. Od połowy czerwca tego roku proces ten został mocno uproszczony i sprowadza się w zasadzie do trzech kroków.

Jak założyć Profil Zaufany?

Jedynym niezbędnym warunkiem, by złożyć wniosek online, jest posiadanie Profilu Zaufanego. Jeśli jeszcze nie go macie, możecie go założyć na 3 sposoby, najłatwiej i najszybciej zrobicie to w systemie bankowości elektronicznej. Na tę chwilę opcję taką mają klienci PKO Bank Polski, Inteligo Bank PEKAO, ING Bank Śląski, Millennium Bank.

Drugim najszybszym sposobem będzie skorzystać z platformy Envelo i potwierdzenie tożsamości w najbliższej placówce Poczty Polskiej.

Można też to zrobić osobiście, na przykład w Urzędzie Skarbowym, ale to wiąże się z poświęceniem dużo więcej czasu, więc polecam powyższe sposoby.

Wniosek o dowód osobisty online

Jeśli macie już Profil Zaufany, wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, kliknąć w odpowiedni baner, po czym zalogować się na swojego konto.

Teraz wystarczy już tylko wybrać powód, z jakiego wnioskujemy o wydanie nowego dokumentu, wskazać najbliższy urząd, z którego będziemy odbierać nasz nowy dowód oraz wgrać swoje zdjęcie. Pozostałe dane powinny się wgrać same, na koniec pozostanie nam tylko sprawdzić ich poprawność i wysłać już gotowy wniosek.

Patrząc po liczbie Polaków, którzy muszą jeszcze w tym roku wymienić swój dowód osobisty, ta usługa złożenia wniosku online, może stać się równie popularna, co usługa sprawdzenia punktów karnych przez internet.

Nie oznacza to, że to tylko te dwie usługi, które dostępne są online w naszej e-administracji. MC pracuje nad katalogiem usług cyfrowych, których jest już blisko 542, a do końca roku ma przybyć kolejnych 32. Ze wszystkimi możecie się zapoznać na stronach Ministerstwa Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

onlinedowód osobisty