Odkrycia w dziedzinie fizyki kwantowej nie bez powodu są dla nas fascynujące — w świecie kwantowym bowiem wiele rzeczy może być w naszym odbiorze "nielogicznych" - a jednak są one jak najbardziej zgodne z tym, jak działa Wszechświat. Ostatnio naukowcy przedstawili wnioski z badań w kontekście grawitacji i zjawiska splątania kwantowego. Te zaś są naprawdę fascynujące.
Naukowcy w swoich badaniach wskazali na nowy, nieznany dotąd efekt, który wkrótce może zostać poddany testom w satelitach oraz pamięciach kwantowych. Podczas eksperymentów zaobserwowano, że systemy kwantowe umieszczone na różnych wysokościach w polu grawitacyjnym Ziemi, mogą ulec splątaniu z ich lokalizacją przestrzenną z powodu efektów relatywistycznych. Naukowcy są tym niezmiernie podekscytowani — byłby to bowiem dowód istnienia związku między mechaniką kwantową a grawitacją — rzeczami, których dotąd nie dało się w sposób absolutnie niepodważalny połączyć.
Efekt takiego splątania ma także praktyczne implikacje, zwłaszcza dla rozwoju technologii kwantowych. Splątanie jest kluczowym zasobem dla obliczeń kwantowych, czy w dalszym ciągu istniejącej głównie jako koncepcja — komunikacji kwantowej. Zrozumienie, jak grawitacja wpływa na splątanie kwantowe, może pomóc w projektowaniu bardziej wydajnych i niezawodnych systemów opartych na zjawiskach kwantowych, na przykład na satelitach lub innych platformach kosmicznych. To byłby znaczący krok do przodu, chociażby w kontekście obliczeń kwantowych za pomocą wyspecjalizowanych w tym komputerów (kwantowych) oraz komunikacji — takiej, która odbywałaby się naprawdę natychmiastowo, wykorzystując zjawisko splątania.
Co ciekawe, badacze wskazują również na możliwość przeprowadzenia eksperymentów, które na podstawie obecnie dostępnych lub opracowanych w przyszłości technologii będą w stanie bezpośrednio obserwować wpływ grawitacji na zjawisko splątania. Poprzez umieszczenie pamięci kwantowych na różnych wysokościach, zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej, będzie można potwierdzić i zrozumieć ten fascynujący efekt.
Naukowcy wskazują, że owe badania stanowią znaczący krok w kierunku ujednolicenia dwóch kluczowych teorii fizycznych: mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności. Naukowcy znaleźliby w ten sposób długo poszukiwanego, fizycznego Świętego Graala, który z pewnością mógłby stać się przyczynkiem do dalszych fascynujących odkryć.
Co jednak to oznacza dla nas? Tego typu badania mogą przyczynić się do opracowania nowych technologii, które mogą znacząco zwiększyć nasze możliwości jako cywilizacja. Splątanie kwantowe i jego związek z grawitacją otwierają przed nami drzwi do nowych metod badawczych, nowych sposobów komunikacji i jeszcze sprawniejszych komputerów kwantowych, które wykonywałyby dla nas jeszcze dokładniejsze, jeszcze szybsze obliczenia — niedostępne dla tradycyjnych komputerów. Mimo że wydaje się, że odkryliśmy już mnóstwo tajemnic Wszechświata — w dalszym ciągu mamy jeszcze mnóstwo do odkrycia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu