Nauka

Tu w kosmosie powstaje 1000 ton tlenu dziennie. Naukowcy poszukują tam pozaziemskiego życia

Jakub Szczęsny
Tu w kosmosie powstaje 1000 ton tlenu dziennie. Naukowcy poszukują tam pozaziemskiego życia
1

Dawno nie było informacji o tak przełomowym badaniu w kontekście naszych możliwości zasiedlenia innego ciała niebieskiego w Układzie Słonecznym. Naukowcy NASA z misji Juno ujawnili zaskakujące dane dotyczące produkcji tlenu na Europie — księżycu Jowisza. Według artykułu opublikowanego w Nature Astronomy, Europa wytwarza około 1000 ton tlenu co 24 godziny. To wystarczyłoby, aby milion ludzi mógł swobodnie oddychać przez cały dzień.

Średnica równikowa Europy wynosi 6300 kilometrów, a pod jej lodową skorupą kryje się ogromny ocean słonej wody. Naukowcy zastanawiają się, czy pod tą powierzchnią mogą istnieć warunki, które sprzyjają życiu. Jednak nie tylko ów ocean przyciąga uwagę badaczy — orbita Europy umieszcza ją w samym sercu pasów radiacyjnych Jowisza. To sprawia, że Europa jest bombardowana naładowanymi cząstkami, które uderzając w nią, rozszczepiają cząsteczki wody na tlen i wodór.

Misja Juno — wspierana przez nowoczesne czujniki — zbliżyła się na odległość 350 kilometrów od Europy, gdzie zidentyfikowano i zbadano jony wodoru i tlenu wytworzone podczas bombardowania księżyca przez naładowane cząstki. To rzecz jasna zainteresowało naukowców w kontekście możliwej obecności życia na Europie, a także dostarczyło danych, które mogą być kluczowe w kontekście przyszłych misji kosmicznych.

Jedną z kluczowych takich misji w przyszłości będzie Europa Clipper, która ma dotrzeć do Jowisza w 2030 roku. Znajdujące się na Clipperze instrumenty będą miały za zadanie określić, czy Europa rzeczywiście ma warunki niezbędne dla życia. Misja ta będzie kontynuacją badań rozpoczętych przez sondę Juno, poszerzając naszą wiedzę na temat miejsc, w których mogło istnieć, istnieje lub mogłoby w przyszłości istnieć życie.

Naukowcy nie zamierzają jednak ograniczać swoich badań tylko do Europy. Kolejnym celem jest wulkaniczny księżyc Io, do którego sonda Juno zbliży się 9 kwietnia na odległość 16 500 kilometrów. Tutaj intencje badaczy są nieco inne — o Io zwyczajnie nie mamy tak rozległej wiedzy, a być może tam również czyhają na nas niemałe niespodzianki.

Misja Juno to owoc wieloletnich wysiłków naukowców z NASA i m.in. z włoskiej państwowej agencji kosmicznej. Poza badaniami, wspólnie tworzą oni również miejsce w Internecie, w którym można więcej dowiedzieć się o samej misji - serdecznie polecam Wam zapoznać się z tą stroną, znajduje się tu mnóstwo informacji i ciekawostek o Juno. Gdyby nie takie inicjatywy, pewnie do dziś nie wiedzielibyśmy o ogromnym potencjale Europy w kontekście obecności na niej życia. A tak — wiemy, że unikalna orbita tego księżyca stwarza dogodne warunki dla produkcji tlenu. Aczkolwiek może być też tak, że promieniowanie z pasa radiacyjnego jednocześnie jest ogromnym problemem dla występowania tam życia — naukowcy są jednak pełni optymizmu dla dalszych badań.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu