Nauka

O takim drukowaniu 3D marzyliśmy od dawna. Naukowcy ogłaszają sukces

Jakub Szczęsny
O takim drukowaniu 3D marzyliśmy od dawna. Naukowcy ogłaszają sukces
Reklama

Technologia druku 3D jest z nami już od dawna — aczkolwiek nie osiągnęliśmy jeszcze na tym polu wszystkiego. Dopiero teraz naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali metodę pozwalającą na swobodne wykonywanie elementów z metalu — drukowanie ciekłym metalem (liquid metal printing).

W jaki sposób działa metoda LMP? Wszystko skupia się na stapianiu aluminium i precyzyjnym osadzaniu go wzdłuż zdefiniowanej ścieżki wewnątrz przestrzeni wypełnionej szklanymi kulkami. Efektem pracy drukarek działających w ramach tej metody są trójwymiarowe struktury o niezwykłej wytrzymałości, wytwarzane w zaledwie kilka minut.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Starship szykowany do 3. lotu. SpaceX przeprowadziło ważny test rakiety

Zalety LMP są niezaprzeczalne. Naukowcy twierdzą, że owa metoda jest co najmniej 10 razy szybsza od porównywalnych sposobów produkcji metalowych części. Ale to nie wszystko. Proces topienia i osadzania metalu jest bardziej efektywny energetycznie niż w innych przypadkach. LMP będzie mieć zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie szybkość i duża skala produkcji są kluczowe. Elementy wytwarzane za pomocą LMP nadają się idealnie do zastosowań w architekturze, budownictwie i wzornictwie przemysłowym, gdzie nie wymaga się skomplikowanych detali. Niektórzy wskazują nawet na fakt, iż LMP może być przełomową metodą np. w sytuacjach kryzysowych: badacze wskazali tutaj na powodzie, trzęsienia ziemi, huragany, itp.

W ramach jednego z ostatnich badań, naukowcy z MIT zademonstrowali siłę LMP, wytwarzając aluminiowe ramy i części do mebli, które były wystarczająco wytrzymałe, aby poddać je późniejszej obróbce mechanicznej. Pokazali również, jak elementy LMP można łączyć z innymi technologiami, tworząc funkcjonalne i estetyczne meble. Wychodzi więc na to, że mimo pewnych ograniczeń LMP (nie jesteśmy w stanie wykonywać niektórych kombinacji, połączeń, czy zdobień - a przy okazji wykonywane elementy wyglądają nieco "niechlujnie") - jest to metoda, którą można łączyć z innymi technikami, co dowodzi jej przydatności.

Naukowcy wskazują ponadto, że LMP może również pozytywnie "namieszać" w zakresie recyklingu aluminium. Badacze eksperymentują już z wykorzystaniem aluminiowych odpadów jako surowca do druku — to bardzo dobra wiadomość dla naszej planety. Jednak LMP kompletnie bezproblemową metodą niestety nie jest. Kontrola przepływu stopionego materiału i utrzymanie równomiernej temperatury dyszy to tylko niektóre z problemów, nad którymi naukowcy nadal pracują. Mimo wszystko naukowcy są pełni optymizmu i sądzą, że wkrótce rozprawią się z trudnościami, na jakie napotykają w trakcie pracy z metodą LMP.

LMP to szybsza, bardziej efektywna i mniej inwazyjna metoda tworzenia trwałych i funkcjonalnych konstrukcji z metalu. Wraz z jej coraz większymi możliwościami, możemy spodziewać się jeszcze bardziej innowacyjnych zastosowań w przyszłości. Tym bardziej, że to dopiero początek — a naukowcy tak naprawdę dopiero ustalają pewne standardy w jej zakresie. Możemy być więc pewni, że wkrótce może okazać się ona kluczowa dla przemysłu metalurgicznego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama