Google

Graf wiedzy w wyszukiwarce Google będzie jeszcze inteligentniejszy i bardziej przydatny

Tomasz Popielarczyk
Graf wiedzy w wyszukiwarce Google będzie jeszcze inteligentniejszy i bardziej przydatny
10

Z okazji swoich 15. urodzin Google zapowiada również zmiany w wyszukiwarce. Już niebawem może ona się stać naszym podstawowym źródłem informacji i być może nawet stanowić konkurencje dla serwisów, które dostarczają analogiczne informacje. Dzisiejsza wyszukiwarka Google w niczym już nie przypomina...

Z okazji swoich 15. urodzin Google zapowiada również zmiany w wyszukiwarce. Już niebawem może ona się stać naszym podstawowym źródłem informacji i być może nawet stanowić konkurencje dla serwisów, które dostarczają analogiczne informacje.

Dzisiejsza wyszukiwarka Google w niczym już nie przypomina tej, którą zaprezentowano 15 lat temu. Abstrahuję już tutaj od designu i algorytmów odpowiadających za wyszukiwanie. Kalifornijski gigant dziś dostarcza bowiem nam coś na miarę wyszukiwania+, a więc usługi dopakowanej dodatkowymi możliwościami oraz informacjami. Głównym elementem tego jest Graf wiedzy (Knowledge Graph).

Zapowiadane przez Google nowości w wyszukiwarce dotyczą przede wszystkim tej funkcji. Wkrótce ma ona zyskać na interaktywności i pozwolić nam na jeszcze bardziej precyzyjne określenie tego co szukamy oraz w rezultacie - szybsze dotarcie do tych informacji. Na blogu Google'a zilustrowano to za pomocą przykładowego hasła "Impresjonistów". Użytkownik może w ten sposób uzyskać informację o wszystkich artystach, którzy wpisują się w ten styl, a dodatkowo zastosować filtr i sprecyzować - jaka epoka go konkretnie interesuje oraz gatunek. Co więcej Graf wiedzy ma też pozwalać na proste przejście do przykładowych dzieł tworzonych przez dane postaci - słowem bez opuszczania wyszukiwarki znajdziemy podstawowe informacje na konkretny temat.

Oczywiście to nie wszystko. Inną nowością jest wprowadzenie funkcji porównywania. Niestety prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze długo na nią poczekać, bo dotyczy też wprowadzonych niedawno tabel kalorii i składników, które w polskiej wersji językowej nie są jeszcze dostępne. Teraz Google potrafi zestawić ze sobą dwa przedmioty - jabłko i gruszkę, masło i olej, a nawet pekińczyka z chihuahua czy ziemię z neptunem. Te ostatnie dwa przykłady zapewne zobaczymy u nas prędzej.

Poszkodowani nie będą również posiadacze iPhone'ów, bo szykowana jest nowa wersja aplikacji dla iOS. Jej kluczową nowością ma być obsługa powiadomień. A więc zapisując notatkę/powiadomienie w smartfonie Apple'a będziemy mogli ją potem odczytać na Nexusie 7. Gigant z Mountain  View chce również ujednolicić wygląd aplikacji oraz serwowanych treści na wszystkich urządzeniach. Ma być bardziej przejrzyście i... z kartami (co akurat ostatnio jest bardzo charakterystyczne).

Graf wiedzy już teraz jest potężnym narzędziem. Liczba informacji, które możemy odczytać w prawej kolumnie wyników wyszukiwania jest nierzadko większa od tych, które serwują nam pierwsze wyświetlone strony. To jeden z lepszych pomysłów Google'a, choć czasem doprowadza do zabawnych sytuacji, w których informacje dostarczane przez Knowledge Graph są dłuższe od samych wyników...

Za zapowiedziane zmiany tu nad Wisłą jeszcze przyjdzie nam poczekać. Nie zmienia to jednak faktu, że Graf wiedzy staje się coraz praktyczniejszym rozwiązaniem, a tym samym czyni wyszukiwarkę Google bardziej "inteligentną". Szczególnie widoczne to jest na smartfonach, gdzie za samymi funkcjami przeszukiwania idą też inne dodatkowe (oczywiście dla nas niedostępne), jak wspomniane notatki czy przypomnienia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu