Ciekawe strony

Kolejny doskonały pakiet ebooków. BookRage szaleje!

Marcin M. Drews
Kolejny doskonały pakiet ebooków. BookRage szaleje!
Reklama

Spod kół jednego z wagonów wyrzucona niby krąg żelazny z pasów transmisji wypadła i potoczyła się ku niemu cudna, dziewczęca główka w otoczu jasnych, ...

Spod kół jednego z wagonów wyrzucona niby krąg żelazny z pasów transmisji wypadła i potoczyła się ku niemu cudna, dziewczęca główka w otoczu jasnych, złotoblond włosów. Nagle ujrzał u stóp swoich parę przepięknych, fiołkowych oczu, które śmierć zawlokła już szkliwem martwoty i parę warg rozchylonych, podobnych płatkom róży. Szatera pochylił się ku tej umęczonej głowie, wziął ją ostrożnie w obie dłonie niby relikwię i przycisnął usta do jej ust zbielałych...*

Reklama

Mistrz rodzimego horroru, w Stanach Zjednoczonych okrzyknięty polskim Poe, powraca w najnowszej odsłonie akcji sprzedaży ebooków za "co łaska"! Zacieram ręce z tak wielkim zapałem, że omal nie roznieciłem ognia!

Serwis BookRage, oferujący pakiety książek w postaci elektronicznej w cenie określonej przez kupującego, wystartował wczoraj z kolejną akcją. Tym razem dostępny jest pakiet książek Stefana Grabińskiego, polskiego klasyka grozy.


Stefan Grabiński (1887-1936) to wybitny przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej, klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego. W jego twórczości mrok i niesamowitość czają się często w pociągach, elektryczności i innych symbolach postępującej nowoczesności. Pod koniec życia Grabiński popadł w nędzę i zapomnienie. Zmarł w skrajnym ubóstwie, opuszczony przez niemal wszystkich znajomych.

Stefan Grabiński zmarł 12 listopada 1936 roku. Dopadła go gruźlica. Wierzył jednak, że śmierć nie jest końcem. Jednemu z niewielu przyjaciół, jacy odwiedzali go tuż przed zgonem, powiedział: "Zawsze wierzyłem, że tam kwitnie nowe życie, że tam są nie znane dla materialnego wzroku, dla słabego mózgu ludzkiego, nowe światy." Przyjacielowi temu obiecał objawić się jako duch. Obietnicy tej ponoć nigdy nie spełnił... (źródło)

Nowe wydanie oparte jest na oryginalnych, przedwojennych edycjach, dzięki czemu twórcy BookRage mogli przywrócić fragmenty usunięte przez redaktorów PRL-owskich wydań opowiadań Grabińskiego (w tym niesławnego Janusza Wilhelmiego, późniejszego ministra kultury, znanego m.in. z zatrzymania realizacji Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego i prób niedopuszczenia do realizacji Człowieka z marmuru Andrzeja Wajdy). Na wydaniach z czasów sprzed 1989 roku, w których często brakowało całych akapitów, oparte były do tej pory niemal wszystkie współczesne edycje dzieł Grabińskiego.

Inaczej niż inni, Grabiński umieszcza niesamowitość i zagrożenie w samych symbolach polskiej nowoczesności i industrializacji: pociągach, elektryczności itp. Ta świadomość niestabilności codzienności wyróżnia go spośród tradycyjnych, "nostalgicznych" autorów opowiadań grozy - mówi China Miéville, autor Dworca Perdido.

W ramach pakietu możemy dziś zakupić następujące tytuły:

Reklama


Demon ruchu. Wydanie uzupełnione – ten opublikowany po raz pierwszy w 1919 roku zbiór to najbardziej znana książka Grabińskiego, składająca się z nowel związanych z tematyką kolejową – znaleźć w nich można pociągi-widma, złośliwe duchy kolei, echa przeszłych zdarzeń i tajemnicze sygnały znikąd. Zbiór zawiera opowiadania: Głucha przestrzeń, Smoluch, W przedziale, Wieczny pasażer, Fałszywy alarm, Demon ruchu, Maszynista Grot, Sygnały, Dziwna stacja, Błędny pociąg, Ślepy tor, Ultima Thule, Engramy Szatery, Przypowieść o krecie tunelowym. Dwa ostatnie opowiadania za życia autora ukazały się jedynie w prasie, ale planował włączyć je do kolejnych wydań Demona ruchu.

Reklama

Szalony pątnik – ten wydany w 1920 roku zbiór zawiera opowiadania skupiające się na śmierci i szaleństwie. Znajdziecie tu utwory: Szary pokój, Nocleg, Znak, Problemat Czelawy, Saturnin Sektor, Kruk, Osada dymów, Wezwanie, Dziedzina.

Księga ognia – zbiór nowel z roku 1922 związanych z tytułowym żywiołem – bohaterami są strażacy, podpalacze, piromani i czciciele ognia. Zawiera opowiadania: Czerwona Magda, Biały Wyrak, Zemsta żywiołaków, Pożarowisko, Pirotechnik, Gebrowie, Muzeum dusz czyśćcowych, Płomienne gody, Zielone Świątki.

Ogrojec baśni – zbiór wydanych za życia autora jedynie w prasie utworów osadzonych w konwencji baśniowej. Zawiera opowiadania: Sad umarłych, Pani z Białego Kasztelu, Król Nenufar, Cud Żywii, Za rychło, Ciuciubabka.

Wyspa Itongo – ostatnia wydana za życia Grabińskiego powieść, której pierwsza edycja ukazała się w 1936 roku. Jej bohater, Polak o zdolnościach parapsychicznych, podczas podróży morskiej rozbija się na tajemniczej wyspie na Pacyfiku.

Ci, którzy zdecydują się zapłacić powyżej aktualnej średniej ceny pakietu, otrzymają dodatkowo następujące pozycje:

Reklama

Na wzgórzu róż – zbiór niepokojących opowiadań grozy z 1918 roku. Zawiera opowiadania: Na wzgórzu róż, Szalona zagroda, Po stycznej, Zez, Cień, W willi nad morzem.

Cień Bafometa - wydana po raz pierwszy w 1926 roku powieść. Tadeusz Pomian ma stoczyć pojedynek ze swym śmiertelnym wrogiem, ministrem Praderą. Jednak ten jeszcze tego samego dnia zostaje nagle zamordowany. Przypadek czy działanie siły wyższej? I co ma z tym wszystkim wspólnego Paweł Kuternóżka, właściciel sklepu z dewocjonaliami?

Możliwości płatnicze dostosowane są do potrzeb polskiego klienta. BookRage obsługuje zarówno płatności PayPal (w tym płatności kartami, także bez rejestracji konta PayPal) jak i e-przelewy za pośrednictwem systemu płatności DotPay.

W serwisie jest także możliwość przeznaczenia części płaconych za książki pieniędzy na rzecz fundacji Nowoczesna Polska.

- Chcielibyśmy aby ludzie mieli możliwość zrobienia przy okazji dobrego uczynku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zdecydowaliśmy się na Fundację Nowoczesna Polska jako instytucję pożytku publicznego której cele są nam osobiście bliskie i którą sami z chęcią, przy okazji korzystania z tego typu serwisów, byśmy wspierali – mówi Tomasz Stachewicz, jeden z pomysłodawców serwisu. W przypadku tej edycji pieniądze te przeznaczone zostaną na dalszą digitalizację utworów Grabińskiego i innych klasyków polskiej fantastyki w serwisie Wolne Lektury.

* Fragment opowiadania Engramy Szatery.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama