Google

Google zrobi coś dobrego dla świata dzięki Skyboxowi

Jakub Szczęsny
Google zrobi coś dobrego dla świata dzięki Skyboxowi
8

Wydaje się, że 500 milionów dolarów, które Google wyłożyło za Skyboxa nie "poszło na głupoty". Skybox jako firma znajdująca się z dala od gigantycznych przedsiębiorstw, ponadto posiadająca zaplecze własnych satelitów atmosferycznych (zdolnych także robić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) była napra...

Wydaje się, że 500 milionów dolarów, które Google wyłożyło za Skyboxa nie "poszło na głupoty". Skybox jako firma znajdująca się z dala od gigantycznych przedsiębiorstw, ponadto posiadająca zaplecze własnych satelitów atmosferycznych (zdolnych także robić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) była naprawdę łakomym kąskiem dla wyszukiwarkowego potentata, który z pewnością chciał zwiększyć funkcjonalność swoich map. O Skybox i przejęciu tej firmy przez Google pisaliśmy tutaj już w czerwcu, a dzisiaj mamy już pewien pogląd na to, co Google w związku z tą transakcją przyszykowało.

Zakup Skyboxa wcale nie wiąże się z rzekomą patologiczną rządzą władzy giganta z Mountain View. Transakcja w drodze której Google nabył Skyboxa okazuje się być pożyteczna dla całego świata, bowiem potentat zamierza wykorzystać dobrodziejstwa pozyskanych technologii do ochrony środowiska, rozwoju edukacji i do "wszystkiego, co dobrze wpływa na całą ludzkość" - tutaj odnoszę się do oficjalnej informacji zawartej na blogu Skyboxa.

Mapy powstałe w oparciu o technologie Skybox będą świetnym materiałem dla organizacji takich jak Sky Truth lub Appalachian Voices, które w swojej misji zapisane mają stanie na straży bezpieczeństwa zasobów naturalnych, które rokrocznie są dziesiątkowane przez szkodniczą działalność człowieka. Nie oszukujmy się, że tak nie jest - wycinka lasów mimo popularyzacji technologii mobilnych, elektronicznego papieru raczej nie zwalnia. Potrzebne jest także miejsce do rozbudowy miast, czy osiedli mieszkalnych. Nie bez znaczenia jest także sam surowiec, jakim jest drewno. A zastosowanie drewna jest akurat bardzo uniwersalne.

Kilku partnerów projektu otrzyma dostęp do programu, ale i przekazane im zdjęcia zostaną ujawnione publicznie na zasadach licencji Creative Commons. Podstawową różnicą między dotychczasowymi mapami Google jest to, iż owe zdjęcia są umieszczane na serwerach w czasie rzeczywistym, zatem nie przedstawiają one np. stanu rzeczy z kilku tygodni wstecz. Te, które pochodzą z programu Google i Skybox będą tak aktualne, jakby były robione niemal przed chwilą.

Nie oznacza to, że od teraz całość map Google będzie aktualizowana w ten sposób. Niestety (albo i stety) tylko wybrane obiekty, miejsca będą fotografowane w sposób ciągły, właśnie na potrzeby partnerów projektu Skybox for Good. Tutaj możecie zobaczyć, jak wygląda to w praktyce, na mapie są wyszczególnione miejsca objęte programem.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googletechnologieprojekt