Wikipedia ma spory problem, bo regularnie traci ruch. Co najgorsze, maleje liczba wejść na strony największej internetowej encyklopedii z Google'a. Ji...
Google zabija Wikipedię? Skończyło się faworyzowanie encyklopedii w wynikach wyszukiwania
Wikipedia ma spory problem, bo regularnie traci ruch. Co najgorsze, maleje liczba wejść na strony największej internetowej encyklopedii z Google'a. Jimmy Wales na oficjalnym blogu alarmuje, że problem jest długofalowy i kryzys będzie się pogłębiał. Gdzie leży przyczyna?
Temat spadających słupków Wikipedii nie jest nowy, jednak ciągle aktualny. Dokładnie 2 tygodnie temu analizował go blog zajmujący się tematyką SEO - Search Engine Land. Nie da się nie zauważyć, że encyklopedia regularnie spada w wynikach wyszukiwania. Dla porównania, jeszcze niedawno na większość haseł pojawiała się na samej górze, dominując wręcz w Google'u. Co się stało? Teorii jest wiele - począwszy od działań Google'a, a na zmianie nawyków internautów skończywszy.
Wales zaprzecza, że pozycja Wikipedii w Google radykalnie się pogorszyła. Przyznaje jednak, że coś jest nie tak, bo ruch z wyszukiwarki maleje i szersze spojrzenie na tę kwestię ukazuje bardzo niepokojące zmiany. Dobitnie widać to na wygenerowanym w SearchMetrics wykresie, na którym przedstawiono "widzialność" Wikipedii w wynikach wyszukiwania. W ciągu dwóch lat zmalała ona diametralnie. Nie wiemy, jak to się przekłada na oglądalność, ale chyba nie trzeba być dyplomowanym analitykiem, aby stwierdzić, że encyklopedia sporo straciła. Społeczność przygotowała nawet specjalną analizę w postaci pliku PDF, gdzie jasno pokazano, że Google traktuje Wikipedię coraz gorzej. W najbliższym czasie ma dojść do spotkania przedstawicieli fundacji Wikimedia oraz Google'a, podczas którego ta kwestia ma zostać poruszona.
Moje odczucia są podobne. Jeszcze do niedawna Wikipedia była regularnie na szczycie wyników wyszukiwania. Dziś albo nie pojawia się w ogóle, albo stoi gdzieś na 2-5 miejscu. Z tego powodu właściwie zrezygnowałem już z wchodzenia tam z Google i skonfigurowałem przeglądarkę tak, żeby na określone hasło szukała bezpośrednio w bazie Wikipedii. Nie jest to zatem problem o małej skali.
Jest też inna kwestia. Google od pewnego czasu bardzo intensywnie wykorzystuje dane z Wikipedii w Knowledge Graph. W rezultacie ogromna ilość informacji na poszukiwany temat pojawia się tuż obok wyników wyszukiwania w estetycznie wyglądającej ramce. Tutaj również mamy linki do Wikipedii. Użytkownicy, widząc te ramki, mogą po prostu nie mieć potrzeby pogłębiania swojej wiedzy i nie klikają w Wikipedię. Natomiast Google przestał faworyzować encyklopedię w wynikach wyszukiwania, skoro linki do niej pojawiają się w boksach Knowledge Graph. Wydaje się to dość logiczne. Sęk w tym, ze koniec końców traci na tym sama Wikipedia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu