Google

Google wskaże aplikacje, którym powinieneś ufać. Zmiany ruszają już dziś

Patryk Koncewicz
Google wskaże aplikacje, którym powinieneś ufać. Zmiany ruszają już dziś
2

Podróbki aplikacji rządowych mogą do złudzenia przypominać oryginały. Google chce chronić dane użytkowników specjalnymi nakładkami.

W obliczu napiętej na wielu frontach sytuacji politycznej rosną zagrożenia w cyberprzestrzeni. Hakerzy i oszuści – na zlecenie konkretnych podmiotów lub dla własnej korzyści – zintensyfikowali w ostatnich miesiącach szkodliwe działania, a o głośnych przykładach włamań, ataków i phishingu słyszymy niemalże każdego dnia. Warto więc wyrobić w sobie przekonanie, że nie wszystko, co widzimy w sieci (nawet, jeśli jawi się na prawdziwe) musi pochodzić z bezpiecznego źródła – zwłaszcza jeśli chodzi o aplikacje, które instalujemy na smartfonie. Google chce ułatwić weryfikowanie oprogramowania pochodzącego od podmiotów rządowych dzięki nowym zmianom w mobilnym sklepie.

Niektóre rynki toną w zalewie fałszywych aplikacji "rządowych"

Informacje o tym, że Google planuje wprowadzenie specjalnych nakładek informacyjnych w Sklepie Play, zaczęły pojawiać się już pod koniec ubiegłego roku. Po wielu miesiącach testów gigant jest w końcu gotowy na aktualizację, która pozwoli użytkownikom bezpieczniej korzystać z aplikacji, zbierających wrażliwe dane.

Nie tylko Polska ma swoje apki od zarządzania sprawami obywatelskimi – Google zweryfikowało ponad 2 tys. aplikacji rządowych z krajów takich jak Australia, Kanada, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Brazylia, Indonezja, Indie i Meksyk, współpracując z odpowiedzialnymi za nie zespołami, by potwierdzić ich autentyczność i odfiltrować od licznych fejków, które pojawiają się w przestrzeni cyfrowej.

Przy wybranych aplikacjach pojawi się ikonka Government, która po kliknięciu rozwija informacje o zweryfikowaniu jej przez Google. Palący problem z fałszywkami Google odnotowało szczególnie w Indiach, gdzie do biblioteki Sklepu Play masowo dodawane są podstawione przez oszustów apki, używane do pozyskiwania danych osobowych i wyłudzania pieniędzy. Aktualizacja wchodzi w życie w wybranych krajach już dziś.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news