Google

Google po raz kolejny udowadnia, że sam wie najlepiej co jest dobre dla jego użytkowników

Grzegorz Ułan
Google po raz kolejny udowadnia, że sam wie najlepiej co jest dobre dla jego użytkowników
2

Ciekawa dyskusja wywołana została wczoraj na Hacker News, w reakcji na planowane przez Google zmiany w ustawieniach prywatności w płatnej usłudze Google Workspace.

Aktualnie firmy czy organizacje wykupujące usługę Google Workspace dla swoich pracowników, w ustawieniach administratora konta mogą zadecydować: włączyć czy wyłączyć lub pozwolić o tym zdecydować użytkownikom - opcję śledzenia w usługach internetowych w zakładce Aktywność w internecie i aplikacjach. Uczciwe i zasadne, prawda? Niektórym firmom zwyczajnie może zależeć na wyłączeniu tej funkcji, no i skoro jest to dlaczego nie mieliby z takiej opcji móc korzystać?

Google postanowił właśnie od 29 marca 2022 roku wydzielić z tej funkcji nową - historia wyszukiwania w Google Workspace i… domyślnie włączyć ją wszystkim użytkownikom w takich aplikacjach jak Gmail, Dysk Google, Dokumenty, Kalendarz, Czat, Google Meet, Notatki czy Zadania - nawet w przypadku, gdy wcześniej mieli wyłączoną opcję: Aktywność w internecie i aplikacjach.

Tak więc od kwietnia administratorzy stracą możliwość decydowania o tym i sami użytkownicy będą mogli ją włączać lub wyłączać. Przedstawiciel Google w rzeczonej dyskusji na Hacker News tłumaczy ten krok w ten sposób:

Obecnie administratorzy płatnych ofert Workspace, którzy zdecydują się wyłączyć w konsoli administracyjnej nieco myląco nazwaną usługę Aktywność w internecie i aplikacjach sprawiają, iż użytkownicy w domenie nie mają możliwości uzyskania trafnych i historycznych sugestii wyszukiwania na Dysku lub Gmailu, które mogą pomóc im zaoszczędzić czas.

Tłumaczenie to jest chyba bardziej mylące, gdyż w organizacjach, którym nie zależy na tych ustawieniach prywatności, można przecież włączyć już teraz tę opcją użytkownikom/pracownikom, którzy chcą z niej skorzystać. To kolejny przykład, w którym Google postanawia sam zadecydować, co jest dobre dla jego użytkowników, w tym przypadku nawet płacących za jego usługi.

Pocieszające w tym wszystkim jest to, że Google nie planuje włączać domyślnie tej funkcji bezpłatnym użytkownikom Google Workspace, bo jak tłumaczy ten sam przedstawiciel Google: użytkownicy, którzy sami na swoich kontach wyłączyli wcześniej opcję Aktywność w internecie i aplikacjach, prawdopodobnie nie będą też odczuwali potrzeby korzystania z historii wyszukiwania w Workspace.

Więcej o nowych ustawieniach na kontach Google Workspace znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło: Hacker News.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu