Google

Google wyzywa Apple na pojedynek. iMessage ma poważnego konkurenta

Kacper Cembrowski
Google wyzywa Apple na pojedynek. iMessage ma poważnego konkurenta
19

Google ogłosiło dziś, że znacznie rozwinie swój domyślny komunikator, czyli aplikację Wiadomości, która jest instalowana automatycznie na większości telefonów z Androidem.

Reakcje na wiadomości i pełna kompatybilność z iMessage

Po pierwsze - i chyba najważniejsze - został naprawiony problem z reakcjami Tapback na wiadomości w iMessage. Kiedy użytkownicy iPhone’ów reagowali na wiadomość wysłaną z Androida, w aplikacji Google nie wyświetlało się małe emoji przy wiadomości, a była wysyłana osobna wiadomość z wybraną emotką. Sprawiało to, że sprawna komunikacja była niemal niemożliwa - czaty wyglądały inaczej u każdej z osób, a małe reakcje, które mogły nakreślić kontekst rozmowy, będąc wysyłane jako osobne wiadomości, tworzyły ogromny chaos.

Reakcje takie jak śmiech, serduszko, łapka w górę lub w dół, znaki zapytania lub wykrzykniki, będą w obu przypadkach pojawiać się po prawej stronie dymka wiadomości. Różnica jedynie jest taka, że w przypadku urządzeń z iOS reakcje będą widoczne w prawym górnym rogu, a na Androidzie w prawym dolnym rogu. Funkcja co prawda na początku zostanie wprowadzona na urządzeniach z Androidem z domyślnie ustawionym językiem angielskim, jednak wkrótce będzie dostępna dla wszystkich.

Źródło: Google

Warto również zaznaczyć, że reakcje nie będą wyglądać tak samo. Google postanowiło delikatnie zmodyfikować wyświetlane emoji, jednak główny sens zostanie zachowany. Dla przykładu, wykrzykniki na iPhone’ach w telefonach z Androidem będą oznaczone buźką z otwartymi ustami, a zamiast serca pojawi się emoji z serduszkami zamiast oczu. Funkcja reakcji była testowana już wcześniej w wersji beta, jednak dopiero teraz Google planuje udostępnić ją szerszej publice użytkowników Wiadomości.

Usprawniony system przesyłania wysokiej jakości zdjęć i wideo

Google postanowiło również zintegrować Zdjęcia Google z Wiadomościami. Firma korzysta z nowoczesnego standardu RCS, który pozwala na wysyłanie wysokiej jakości zdjęć oraz wideo między telefonami z Androidem. iMessage na iPhone’ach nie obsługują jednak tego standardu, przez co te same materiały, które na smartfonach z Androidem wyglądają bardzo dobrze, na telefonach Apple są niesamowicie rozmyte. Google postanowiło rozwiązać problem w taki sposób, że na iPhone’y będą wysyłane linki do Zdjęć Google, co pozwoli na oglądanie treści w nienagannej jakości - i tyczy się to zarówno materiałów wideo, jak i zdjęć.

Źródło: Google

To kolejny raz, kiedy Google głośno wypowiada się na temat braku obsługi RCS przez Apple, co utrudnia im konkurowanie z iMessage - mimo to, najnowsze poprawki jasno wskazują, że Google rzuca wyzwanie firmie z Cupertino, co jest jak najbardziej świetną wiadomością. iMessage są dostępne tylko wtedy, kiedy obydwie korespondujące ze sobą osoby posiadają iPhone’a - i daje to szereg usprawnień, takich jak informacja, kiedy druga osoba pisze wiadomość, potwierdzenie odczytania wiadomości, szybkie i bezproblemowe wysyłanie multimediów w wysokiej jakości.

W momencie, kiedy druga osoba ma telefon z Androidem, wszystkie te funkcje nie są dostępne i wysyłane są zwykłe SMS-y. Nie jest to rozwiązanie idealne i wszystkie udogodnienia iMessage mogłyby być dostępne dla wszystkich, gdyby Apple wspierało RCS. Niewykluczone, że jest to celowy zabieg Apple w kwestii całego ekosystemu, który jednak zmusza wielu klientów do przejścia na komunikatory działające dobrze niezależnie od systemu operacyjnego, jak Messenger, Telegram czy WhatsApp.

Sortowanie wiadomości i wiele pomniejszych ulepszeń

Wiadomości od Google pozwolą na bezproblemowe sortowanie wiadomości na zakładki Osobiste i Biznesowe, co pozwoli na łatwiejsze znalezienie danych wiadomości i większą przejrzystość przeglądania aplikacji. Dodatkowo pojawi się możliwość ustawienia, żeby wiadomości z jednorazowym hasłem automatycznie zostały usunięte po 24 godzinach.

Źródło: Google

Wiadomości będą również przypominać o urodzinach danej osoby poprzez emoji tortu przy zdjęciu profilowym. Zaktualizowana zostanie również funkcja Emoji Kitchen, która pozwoli na łączenie dwóch emotek w jedną. Google będzie również informować o nieodczytanych wiadomościach z ostatniego czasu, na które mogliśmy zapomnieć odpowiedzieć.

Źródło: Google

Google znacznie rozwija swoją domyślną aplikację do wysyłania wiadomości i wszystko wskazuje na to, że Apple wreszcie ma sporego konkurenta ze swoimi iMessage. Chociaż sam korzystam z iPhone’a, bardzo kibicuję usłudze Google - i przeważa za tym chęć doskonałych korzyści dla wszystkich użytkowników, niezależnie od systemu operacyjnego smartfona.

Źródło: Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu