Spójność jakiej z czasem nabierają wszystkie usługi Google'a wzbudza czasem podziw. Tak jest tym razem. Jeszcze niedawno Android otrzymał funkcje pano...
Google uruchamia Views czyli miejsce na zdjęcia panoramiczne z naszych smartfonów
Spójność jakiej z czasem nabierają wszystkie usługi Google'a wzbudza czasem podziw. Tak jest tym razem. Jeszcze niedawno Android otrzymał funkcje panoram PhotoSphere, potem uruchomiono nowe mapy ze zdjęciami panoramicznymi. Dziś otrzymujemy miejsce, gdzie sami możemy dodawać panoramy. Oto Google Views.
Panoramy PhotoSphere (lub zdjęcia sferyczne, jak je nazywa sam Google) zadebiutowały w Androidzie 4.2 jako unikatowa funkcja aplikacji kamery. Działają one w sposób podobny do standardowych panoram z tym wyjątkiem, że możemy przesuwać telefon również pionowo tworząc w ten sposób znacznie pełniejszy obraz, który nie musi ograniczać się do widoku wzdłuż linii horyzontu. Co ciekawe, funkcja ta zadebiutowała teraz również w alternatywnej, open-source'owej aplikacji kamery przygotowanej przez ekipę pracującą nad CyanogenModem. Rozwiązanie to działa w sposób analogiczny i różni się jedynie nazwą (PicSphere). "Kompatybilne" fotografie mogą tworzyć też posiadacze aparatów DSLR.
Google Views jest usługą, gdzie każdy posiadacz konta Google może dodawać utworzone przez siebie panoramy, a także przeglądać inne - wykonane przez pozostałych posiadaczy urządzeń z Androidem. Jak możecie zauważyć na zrzutach ekranu, interfejs usługi podzielono na trzy bloki. Dwa ułożone pionowo po lewej stronie to podgląd panoramy oraz wycinek mapy ze znacznikiem miejsca, w którym ją wykonano. Zarówno jeden jak i drugi boks możemy rozciągnąć do rozmiarów okna przeglądarki i cieszyć się widokiem niemalże pełnoekranowym. Ramka po prawej stronie służy natomiast do eksploracji i wyszukiwania innych interesujących fotografii.
Baza panoram w Google Views nie jest na razie zbyt imponująca, ale uzupełniają ją widoki z Google Street View co sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z naprawdę rozbudowaną bazą. Samodzielne dodawanie panoram nie jest trudne. Wystarczy je przesłać na nasze konto Google, a stamtąd za pomocą kilku kliknięć będziemy mogli dokonać importu do usługi Views. Możemy też bezpośrednio z galerii udostępnić fotografię do Google Maps, aby była widoczna na stronach Views.
Chyba nie muszę nikogo szczególnie uświadamiać, że jest to idealny sposób na zapewnienie ogromnej liczby nowych treści dla Google Maps? Samochody Street View jeszcze nie dotarły wszędzie, a więc panoramy stanowią doskonałe uzupełnienie, szczególnie w miejscach o walorach turystycznych oraz lokacjach, gdzie widoki zapierają dech w piersiach.
Google po raz kolejny udowadnia, że mapy stanowią bardzo istotny element strategii firmy. Views to usługa, która bezpośrednio łączy z nimi nasze smartfony i pozwala na bardziej aktywne współtworzenie największej tego typu usługi w sieci. Trochę doskwiera mi tutaj brak silniejszej integracji z Google+. Jeżeli miałbym dodawać panoramy do Views, chciałbym się tym potem za pomocą jednego kliknięcia pochwalić postem w strumieniu. Tego tutaj nie uświadczymy. Są natomiast odrębne podstrony z profilami użytkowników, a także funkcja umieszczania panoram na naszych stronach www i blogach. Jeśli dodamy do tego możliwość szybkiego przeniesienia się do grupy dyskusyjnej poświęconej usłudze, da to nam namiastkę pewnej społeczności, na czym najwyraźniej Google zależy.
Jedyne pytanie, które się tutaj nasuwa, to: "dlaczego dopiero teraz?". Funkcja Photoshpere jest obecna w Androidzie już od blisko roku. Nowa wersja map również nie jest już nowinką (a nawet jeśli za taką ją przyjmiemy, to czy nie bardziej logiczne byłoby rozpoczęcie budowy bazy panoram jeszcze przed wdrożeniem sprzyjającego ich wyświetlaniu interfejsu?). Tak czy inaczej miłośnicy zdjęć powinni być usatysfakcjonowani, bo właśnie zyskali kolejne miejsce, gdzie mogą się pochwalić rezultatami swoich podróży.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu