Huawei

Huawei z niespodziewanym sojusznikiem. Google staje w obronie chińskiego producenta

Piotr Kurek
Huawei z niespodziewanym sojusznikiem. Google staje w obronie chińskiego producenta
43

Amerykańska administracja uderzyła w Huawei z ogromną siłą. Firma musiała w błyskawicznym tempie zareagować i przygotować się na nową rzeczywistość. Teraz w całej sprawie zabiera głos Google, które, ku zaskoczeniu wielu, staje w obronie chińskiego producenta.

Ostatnie tygodnie dla Huawei nie są najlepsze. Wpisanie chińskiej firmy na czarną listę podmiotów wykluczonych z możliwości prowadzenia działalności na terenie USA zapoczątkowało lawinę. Na efekty nie musieliśmy czekać długo, choć administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadziła 90-dniowy okres ochronny mający pozwolić wszystkim stronom na przygotowanie się do zawieszenia współpracy. Huawei już w tym momencie przygotowuje się na czarny scenariusz i jedną z najważniejszych, z punktu widzenia użytkownika, zmian będzie nowy system operacyjny dla urządzeń mobilnych. I właśnie to oprogramowanie budzi największe emocje u kierownictwa Google.

Zobacz też: Huawei uspokaja swoich klientów – powstała specjalna strona Huawei Matters

Jak podaje Engadget cytujące raport przygotowany przez Financial Times, kierownictwo Google obawia się, że autorski system operacyjny Huawei, który trafi na smartfony milionów użytkowników na całym świecie, może przynieść więcej szkody niż pożytku. I choć do premiery Ark OS wciąż daleko (ostatnio mówi się o tegorocznej jesieni, a nawet przyszłorocznej wiośnie), tak przedstawiciele Google uważają, że chińskie rozwiązanie narażone będzie na cyberataki w dużo większym stopni, niż miałoby to miejsce przypadku dalszego wsparcia dla systemu Android.

Zobacz też: Huawei wraca do łask Google

Financial Times informuje, że Google naciska rząd Stanów Zjednoczonych by ten zmienił swoje stanowisko w stosunku do Huawei. Mowa jest o wydłużonym okresie zawieszenia sankcji lub pozwolenie amerykańskiej firmie na dalszą współpracę z chińskim producentem. Kluczowym argumentem w sprawie ma być fakt, że całkowite odcięcie się od Huawei może mieć negatywny skutek na bezpieczeństwo Amerykanów i amerykańskich interesów. Warto tu przypomnieć, że właśnie wspomniane bezpieczeństwo obywateli było najważniejszym aspektem całego tego zamieszania, w którym chiński producent zmuszony został do wstrzymania prowadzenia interesów w Stanach Zjednoczonych

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu