Android

Google Play poczeka na WiFi zanim pobierze aplikacje

Tomasz Popielarczyk
Google Play poczeka na WiFi zanim pobierze aplikacje
61

Choć pakiety internetowe są coraz większe i tańsze, ciągle nie dobiły do takiego poziomu, abyśmy bez łączności WiFi mogli pobierać aplikacje ze sklepu Google Play. Z myślą o tym wprowadzana jest właśnie nowa, ciekawa funkcja.

Google Play będzie mógł wkrótce zaoferować nam opcję "Wait for WiFi", która polega na tym, że sklep wstrzyma się z instalacją aplikacji do czasu wykrycia aktywnego połączenia z siecią bezprzewodową. Wydawać by się mogło, że to kosmetyczna zmiana. W praktyce jednak jest odpowiedzią na potrzeby tych wszystkich osób, które w z prędkością światła wykorzystują swoje pakiety danych. A biorąc pod uwagę coraz szybciej rosnące rozmiary aplikacji i często przekraczające 1 GB gry, jest to jak najbardziej wykonalne.

Nowe aplikacje, które chcemy zainstalować (przetestować) znajdujemy na każdym kroku. Mogą to być rekomendacje znajomych podczas spotkania w pubie. Może to być artykuł z ciekawymi programami czytany w autobusie w drodze do pracy. Nie wiem jak wy, ale ja wielokrotnie myślałem wtedy "pobiorę w domu, jak będzie WiFi". Jak się łatwo domyślić, szybko o tym zapominałem (co może też oznaczać, ze tak naprawdę wcale nie potrzebowałem tej aplikacji, ale to temat na inną okazję).

Google, wprowadzając mechanizm "wait for WiFi" nie myśli jednak wyłącznie o naszych pakietach danych, a o własnych korzyściach. Od pewnego czasu mówi się o zmierzchu aplikacji mobilnych. Ich funkcje miałyby z czasem przejmować bardziej nowoczesne rozwiązania i zaawansowane interfejsy - asystenci głosowi, boty, usługi www (wszystkie obowiązkowo wsparte sztuczną inteligencją, chmurą i nauczaniem maszynowym). Na tym tle pojawiają się wyniki i przechwałki Apple'a, który w AppStore z miesiąca na miesiąc notuje coraz więcej pobrań aplikacji (potwierdzają to dane ze Statista.com, co możecie zobaczyć na wykresie). Google nie chce (nie może) być gorszy. W dłuższej perspektywie "oczekiwanie na WiFi" ma zatem przełożyć się po prostu na to, że będziemy pobierać więcej aplikacji i robić to częściej.

Opisywana funkcja jest aktualnie dostępna jako wersja beta wyłącznie dla wybranych użytkowników. Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, dostęp do niej prawdopodobnie otrzymają wszyscy. Ciągle jest kilka pytań dotyczących działania całego mechanizmu. Czy np. będzie ona automatycznie zatrzymywał i wznawiał pobieranie w momencie, gdy znajdziemy się poza zasięgiem WiFi i telefon przejdzie na transmisję GSM? Tak czy inaczej zmiana powinna korzystnie wpłynąć na to, ile wydajemy na pakiety internetowe (choć, jak wspomniałem we wstępie - coraz mniej).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu