Google

W Polsce kupią go trzy osoby, ale na świecie będzie hitem, tak wygląda Pixelbook 2

Kamil Pieczonka
W Polsce kupią go trzy osoby, ale na świecie będzie hitem, tak wygląda Pixelbook 2
30

Google nie ma w tym roku szczęścia do swoich premier produktowych. Jak tak dalej pójdzie, to wszystko co ma być pokazane podczas prezentacji 9 października, zobaczymy już wcześniej w przeciekach. O nowych smartfonach Pixel 3 i Pixel 3XL wiemy już praktycznie wszystko, a teraz wyciekły jeszcze zdjęcia nowego chromebooka.

Czy tak wygląda Google Pixelbook 2?

Wiele wskazuje na to, że urządzeniem, na którego zdjęcia całkiem przypadkowo trafił jeden z anonimowych użytkowników Chrome Unboxed jest Pixelbook drugiej generacji. Żeby było jeszcze ciekawiej to zdjęcie pochodzi z kreacji reklamowej w Google AdWords. W podobny sposób wyciekły zdjęcia pierwszego Pixelbooka niemal dokładnie rok temu. Nowa wersja również będzie urządzeniem typu 2-w-1, bo obracany o 360 stopni paneli pozwoli nam używać chromebooka od Google jako tabletu. To czym nowa wersja wyróżnia się od poprzedniej to znacznie cieńsze ramki wokół całego ekranu.

Co więcej kolejne zdjęcia reklamowe, ale tym razem na Facebooku, znalazł inny użytkownik w komentarzach. Tutaj wyraźnie widać nowego, domniemanego Pixelbooka w pełnej krasie. Ekran faktycznie robi spore wrażenie swoimi wąskimi ramkami. Wygląda na to, że Google zostało przy formacie 3:2, a nie 16:9, który jest znacznie popularniejszym w notebookach. Trudno natomiast powiedzieć, jaką przekątną ma sam ekran. Raczej jest to więcej niż 12.3 cala z pierwszego modelu. Wygląda bardzo podobnie jak matryca w Huawei Matebook X Pro o przekątnej 13,9 cala i podobnych proporcjach.

To jednak jeszcze nie wszystko, ten sam serwis opublikował również wideo, na którym widać prawdopodobnie chromebooka znanego pod kodową nazwą Nocturne. Ten dla odmiany ma w całości czarną obudowę, dotykowy ekran oraz okrągłe klawisze na klawiaturze. Wygląda też na to, że wyświetlacz może być zdemontowany z podstawy, więc w razie potrzeby może posłużyć nam jako tablet. Podobnie jak testowane przez nas obecnie urządzenie od Acera z Chrome OS. Tym samym wiemy już przynajmniej o dwóch chromebookach, jakie pojawią się 9 października na konferencji Google.

Chrome OS zyska wsparcie dla Samby

Jednocześnie Google intensywnie pracuje nad rozwijaniem systemu Chrome OS w taki sposób aby zainteresował on większą liczbę osób. Mowa tutaj szczególnie o bardziej wymagających użytkownikach, którzy potrzebują nieco więcej niż tylko dostęp do przeglądarki internetowej i kilku aplikacji. Dlatego też w obecnej testowej wersji Chrome OS Canary można już natywnie uruchomić usługę dzielenia plików w sieci przy pomocy popularnej Samby (SMB), czyli standardu wykorzystywanego przez systemy Windows.

Do tej pory co prawda też istniała taka możliwość ale konieczne było stosowanie dodatkowego rozszerzenia, które jest bardzo kapryśne. Według deweloperów, natywne wsparcie dla Samby trafi do Chrome OS w wersji 70, a premiera tej odsłony systemu planowana jest na 23 października.

Dostęp do Samby to spory ukłon w stronę użytkowników. Dzięki temu możliwe będzie stosunkowo łatwe wykorzystanie sieciowej przestrzeni dyskowej na urządzeniach typu NAS, a także komunikacja z komputerami opartymi na systemach Windows. Jest to kolejna mała cegiełka od Google, która sprawia, że system Chrome OS może z powodzeniem konkurować na rynku tanich, przenośnych komputerów z takimi tworami jak Surface Go czy Macbook Air.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu