Mobile

iPhone mini nie istnieje, ale to nie koniec małych smartfonów. Nadchodzi Pixel mini

Krzysztof Rojek
iPhone mini nie istnieje, ale to nie koniec małych smartfonów. Nadchodzi Pixel mini
21

Google szykuje kolejnego Pixela, ale tym razem przejmie pałeczkę od Apple i nowy telefon będzie miał kompaktowe wymiary.

Dwa lata temu Apple było wychwalane za to, że zwróciło uwagę na rynek małych smartfonów i zaoferowało użytkownikom iPhone'a 12 mini. Tak samo rok temu, gdy wbrew przeciekom iPhone 13 mini również ujrzał światło dzienne. W tym roku jednak iPhone'a 14 mini nie ujrzeliśmy. Dlaczego? Cóż - powodów może być kilka. Niewystarczający popyt na małe smartfony, nasycenie rynku (bo kto miał kupić, to już kupił) czy też autokanibalizację jaka miała miejsce pomiędzy mini a iPhonem SE. Jednak nie da się nie przyznać, że Apple swróciło uwagę na segment rynku, który do tej pory był mocno zaniedbywany. Kilka starych Xperii i jeden Samsung to za mało by mówić, że na rynku kompaktowych urządzeń był jakiś wybór.

Teraz ponownie iPhone'a 14 mini nie ma, ale klienci mają alternatywę

Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się kilka mniejszych urządzeń, którym w świecie Androida przoduje Asus ze swoją serią Zenfone. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie jeszcze kompaktowe urządzenia można znaleźć na rynku, zachęcam do zapoznania się z nasza listą poręcznych smartfonów. Jak widzimy jest na niej nie tylko Asus, ale też i chociażby Pixel 6a, który ze swoim ekranem o przekątnej 6.1 cala i tak zalicza się do mniejszych na rynku, ale jak widać - Google stwierdziło, że to wciąż za dużo, żeby móc nazwać telefon naprawę kompaktowym.

Jak wynika z doniesień leakera Digital Chat Station, Google nie planuje poprzestać na modelu 6a i w planach ma przygotowanie jeszcze mniejszego modelu. Niestety, nie podał on wiele informacji na jego temat poza nazwą kodową "Neila" oraz faktem, że ma on mieć znany z Pixeli 6 i 6a wygląd, co jest raczej naturalne, patrząc, że Google jako jedna z nielicznych firm dba o spójność wizualną swoich smartfonów.

Oczywiście, smartfony Google wielokrotnie ustępują popularnością tym od Apple, ale to akurat może dobrze wróżyć osobom, które chcą kupić mały telefon w przyszłości. Jeżeli Asusowi opłaca się kontynuować linię Zenfone (a najnowszy Zenfone 9 jest szeroko zachwalany) to jest duża szansa, że także Google będzie mogło bez przeszkód tworzyć mniejsze urządzenia. Wiadomo, że wiąże się to z szeregiem wyzwań, jak chociażby konieczność zmieszczenia w mniejszej obudowie systemu odprowadzającego ciepło z supermocnego Tensora (Zenfone miał problem ze Snapem 888) czy też wyzwanie jakim jest utrzymanie długiego czasu pracy na jednym ładowaniu. Osobiście chętnie powitałbym jednak Pixela mini w gamie producenta, ponieważ dla mnie różnorodność zawsze była największą siłą rynku smartfonów i po latach zawsze jako najważniejsze punktuje się urządzenia najciekawsze, a nie te, które wykręciły najlepszy wynik sprzedażowy.

A wy? Uważacie, że na rynku jest miejsce na jeszcze jeden kompakt?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu