Google

Google Pay w mbank bez PIN-u. Jak potwierdzić transakcję?

Piotr Kurek
Google Pay w mbank bez PIN-u. Jak potwierdzić transakcję?
19

Klienci mBanku już od jutra będą mogli autoryzować płatności Google Pay z poziomu telefonu. Bez konieczności podawania PIN-u na terminalu. Także w przypadku kwot powyżej 100 zł.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o pracach związanych z autoryzacją płatności Google Pay powyżej 100 zł na smartfonie — co w czasach pandemii pozwala m.in. na uniknięcie kontaktu fizycznego z terminalem płatniczym w sklepie, punktach usługowych, czy restauracjach. Dziś, tj. 12 października 2020 r. mBank zaczął wysyłać do swoich klientów posiadających rachunki powiadomienia w aplikacji na Androida informujące o wprowadzeniu szybszego i wygodniejszego sposobu płatności z wykorzystaniem Google Pay. Informuje o tym m.in. serwis Cashless, który zamieścił zrzut ekranu z aplikacji z poniższą treścią:

Płacisz zbliżeniowo telefonem? Korzystasz z Google Pay? Od 13 października 2020 r., stopniowo, będzie się zmieniał sposób autoryzacji transakcji w Google Pay. Transakcję zweryfikujesz na swoim telefonie — to bezpieczne i wygodne. Nie musisz już wpisywać kodu PIN na terminalu przy płatności powyżej 100 zł. Wystarczy, że odblokujesz swój telefon, aby potwierdzić swoja transakcję. Możesz to zrobić za pomocą hasła, PIN-u, wzoru odblokowania, odcisku palca lub skanu tęczówki. A potem zbliższysz go do terminala. Odbierasz paragon, potwierdzenie płatności i gotowe!

mBank i Google Pay bez podawania PIN-u na terminalu dla płatności powyżej 100 zł. Wszystko potwierdzicie na swoim telefonie

mBank nie podaje jednak ilu użytkowników będzie mogło skorzystać z tego ułatwienia już jutro i jak będzie wyglądało wdrażanie tego systemu na szeroką skalę. Można jedynie podejrzewać, że falowy charakter udostępniania nowej funkcji może trwać kilka tygodni.

Zobacz też: Konto prywatne i firmowe w mBanku bez wychodzenia z domu już dostępne

Płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem telefonu wraz z Google Pay, czy Apple Pay to duże ułatwienie — nie tylko w czasie pandemii. Realizowanie płatności bez konieczności noszenia ze sobą karty płatniczej, czy portfela przydaje się w wielu sytuacjach. Autoryzacja płatności w Google Pay, także na kwotę ponad 100 zł na smartfonie wymaga teraz tylko potwierdzenia na telefonie np. przez odcisk palca, co jest też znacznie szybsze niż wpisywanie PIN-u na terminalu. W przypadku Apple Pay nie ma takiego ograniczenia, więc to dobry ruch ze strony instytucji oferujących te płatności. Z podobnych rozwiązań korzysta już część posiadaczy rachunków w BNP Paribas. Na ten ruch czekają zapewne klienci innych banków, którzy oferują płatności z wykorzystaniem Google Pay, jednak wciąż wymagają tradycyjnej autoryzacji w czasie płacenia.

Aktualizacja: Płatności Google Pay bez PIN-u także w innych bankach

Jak informują nasi czytelnicy, z tych samych rozwiązań, w których nie będzie trzeba podawać PIN-u na terminalu płatniczym przy transakcjach powyżej 100 zł, wykonywanych Google Pay, skorzystają klienci innych instytucji finansowych. Stosowne powiadomienie wysłał np. Alior Bank. Tyczy się to zapewne pozostałych partnerów m.in. BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin, Idea Bank, ING, czy Santander. Pełną listę banków i innych instytucji oferujących karty oferujących płatności zbliżeniowe Google Pay znajdziecie na oficjalnych stronach usługi — prawdopodobnie każda kompatybilna karta nie będzie już wymagała PIN-u przy transakcjach powyżej 100 zł.

Polecamy również: Pekao Google Pay

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu