Android

Google otwiera furtkę dla alternatywnych aplikacji SMS na Androidzie

Tomasz Popielarczyk
Google otwiera furtkę dla alternatywnych aplikacji SMS na Androidzie
12

Jeszcze kilka dni temu wszyscy spodziewaliśmy się, że Hangouty zastąpią aplikację do SMS-ów w Androidzie 4.4 i staną się jedynym słusznym komunikatorem "do wszystkiego" na Androidzie. Tymczasem Google uczynił dość niespodziewany krok, otwierając się na alternatywne rozwiązania. Jak to zatem będzie n...

Jeszcze kilka dni temu wszyscy spodziewaliśmy się, że Hangouty zastąpią aplikację do SMS-ów w Androidzie 4.4 i staną się jedynym słusznym komunikatorem "do wszystkiego" na Androidzie. Tymczasem Google uczynił dość niespodziewany krok, otwierając się na alternatywne rozwiązania. Jak to zatem będzie naprawdę z SMS-ami w KitKacie?

Udostępnione przez Google nowe API ma umożliwić użytkownikom samodzielne decydowanie o tym, z jakiej aplikacji chcą korzystać do obsługi wiadomości SMS i MMS. Ktoś powie "ale przecież już wcześniej mieliśmy taką możliwość". Owszem, w rezultacie powstała masa alternatywnych aplikacji, które z mniejszym lub większym sukcesem zastępowały nam natywne rozwiązanie wbudowane w Androida. Sęk w tym, że robiły to w sposób nieakceptowalny przez Google'a, wykorzystując ukryte API. Teraz ulegnie to zmianie.

W Androidzie 4.4 zawita nowe, oficjalne i publiczne API, za sprawą którego każdy developer będzie mógł ze swoim produktem zagościć na naszych smartfonach i domyślnie obsługiwać wiadomości SMS i MMS. Niesie to jednocześnie za sobą szereg ograniczeń. Odtąd użytkownik będzie musiał zadecydować z jakiej aplikacji chce korzystać. W konsekwencji tego wszystkie inne programy tego typu przestaną odbierać i wysyłać wiadomości - tylko jedna, wybrana przez nas otrzyma ten przywilej. Dotyczy to zresztą wszystkich aplikacji powiązanych w jakiś sposób z SMS-ami i MMS-ami, w tym m.in. rozwiązań do tworzenia ich kopii zapasowych.

Kilka dni temu pojawiły się bardzo prawdopodobne doniesienia dotyczące aplikacji Hangoutów, która wraz z kolejną aktualizacją otrzyma obsługę wiadomości SMS. Reakcja na te doniesienia była jednoznaczna - Google zastąpi domyślną aplikację tego typu. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Hangouty prawdopodobnie będą ustawione jako główny program, ale użytkownik otrzyma też możliwość skorzystania z dotychczasowego rozwiązania.

Taka swoboda jest bardzo rozsądnym krokiem. Android słynie ze swojej otwartości i to właśnie ten czynnik sprawił, że dziś możemy korzystać z dziesiątek alternatywnych aplikacji do obsługi SMS. Wraz z wprowadzeniem nowego API będzie to na pewno bardziej wygodne i być może w końcu możliwe stanie się ukrycie/skasowanie domyślnej aplikacji do SMS-ów na rzecz wybranej przez nas alternatywy. Co ciekawe, Google zaleca wdrożenie nowego API najszybciej jak to tylko możliwe, a więc zapewne nowy Android 4.4 już za pasem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu