Android

Google Hangouty wkrótce z obsługą wiadomości SMS. Czy wygryzą z Androida dotychczasowe rozwiązanie?

TP
Tomasz Popielarczyk
43

Unifikacja komunikatorów Google'a trwa w najlepsze. Bo rebrandingu GTalka, wywaleniu Messengera z aplikacji Google+ przyszła pora na domyślą aplikację SMS/MMS w Androidzie. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce może ona podzielić los innych programów, bo kalifornijski gigant ma wprowadzić odpowiadając...

Unifikacja komunikatorów Google'a trwa w najlepsze. Bo rebrandingu GTalka, wywaleniu Messengera z aplikacji Google+ przyszła pora na domyślą aplikację SMS/MMS w Androidzie. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce może ona podzielić los innych programów, bo kalifornijski gigant ma wprowadzić odpowiadające jej funkcje do mobilnych Hangoutów.

O nowościach donosi serwis Android Police, który jeszcze nie tak dawno informował o wprowadzeniu reklam do mobilnego Gmaila. Tamte rewelacje potwierdziły się szybciej niż przypuszczaliśmy, bo kilka dni później pierwsi użytkownicy zobaczyli u siebie komunikaty promocyjne. Czy podobnie będzie i tym razem?

Obsługa SMS-ów i MMS-ów ma zagościć w aplikacji Hangoutów od wersji z numerem 1.3. W internecie pojawiły się już zdjęcia urządzeń z zainstalowanym tym wydaniem komunikatora. Nie zabrakło też zrzutu ekranu z ustawień dotyczących obsługi wiadomości tekstowych. Na 99,9 proc. Google wkrótce j wprowadzi. Co będzie dalej?

Możemy tylko spekulować. Dotychczasowa aplikacja SMS-ów może zostać w źródłach AOSP, ale niektóre urządzenia (być może nawet Nexusy) będą jej pozbawione na rzecz Hangoutów. Niewykluczone też, że instalacja tych ostatnich będzie ukrywała na liście aplikacji dotychczasowe rozwiązanie, zaś po ich odinstalowaniu wszystko wróci do normy? Trudno mi powiedzieć, na ile to możliwe z punktu widzenia technicznego. Tak czy inaczej Google musi postępować dość ostrożnie, bo to solidny cios w fundamenty Androida - do tej pory nie każdy, kto korzystał z tego systemu, był też zapalonym fanem wszystkich pozostałych usług. Przykładowo ja do Hangoutów zaglądam raz na dwa tygodnie albo rzadziej. Ale czy to nie o to właśnie chodzi, by tacy jak ja robili to codziennie?

Co zaoferują Hangouty po aktualizacji? Otrzymamy standardowe funkcje typowe dla dotychczasowego rozwiązania, a więc możliwość wysyłania wiadomości oraz załączania multimediów oraz grafik do MMS-ów. Nie zabraknie też obsługi raportowania, czy automatycznego pobierania wiadomości z załącznikami. Nic nie wskazuje na to, by pojawiły się tutaj fenomenalne rozwiązania znane chociażby z CyanogenModa, gdzie wiadomości wyświetlać się mogą w okienkach pop-up, a powiadomienia na pasku stanu pozwalają ich szybkie odznaczenie lub napisanie odpowiedzi.

Informacje o unifikacji komunikatorów Google'a pojawiają się już od dawna. Do teraz byłem przekonany, że proces ten zostanie zakończony na wydaniu Hangoutów. Wszystko jednak wskazuje na to, że mieliśmy do czynienia jedynie z pierwszym etapem zmian. W kolejce czekają wiadomości, a zaraz potem zapewne też Google Voice. W ostatniej aktualizacji Hangoutów już wprowadzono nowe uprawnienia, a więc obsługę SMS-ów. Zmiany mogą zatem pojawić się szybciej niż myślimy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu