Google

Google odpowiada konkurencji – Arkusze działają offline, znacznie szybciej i oferują więcej

Konrad Kozłowski
Google odpowiada konkurencji – Arkusze działają offline, znacznie szybciej i oferują więcej
4

Rywalizacja na scenie pakietów biurowych online robi się coraz ciekawsza. Każda z firm, Google, Microsoft i Apple, dosyć regularnie wprowadza nowości i zmiany, by odskoczyć konkurencji. Microsoft przeobraził swój pakiet w Office Online, czyniąc go lepiej rozpoznawalny i dokonując kilku ważnych popra...

Rywalizacja na scenie pakietów biurowych online robi się coraz ciekawsza. Każda z firm, Google, Microsoft i Apple, dosyć regularnie wprowadza nowości i zmiany, by odskoczyć konkurencji. Microsoft przeobraził swój pakiet w Office Online, czyniąc go lepiej rozpoznawalny i dokonując kilku ważnych poprawek. Google, po zaprezentowaniu nowych cen w ofercie Dysku Google i dodatków, przedstawia zaktualizowaną wersję Arkuszy Google.

Pierwszą wartą odnotowania zmianą jest obsługa niemal nieograniczonych ilości komórek w każdym z arkuszy. Przy przewijaniu pełnego skoroszytu dane będą teraz wczytywały się znacznie szybciej w porównaniu do wcześniej wersji, kiedy to trzeba było zaczekać dłuższą chwilę, by ujrzeć zapisane informacje.

Google przedstawia także nowość w postaci "filtrowanych widoków", unikalnej funkcji dla Arkuszy. Umożliwiają one przygotowanie i udostępnienie pod konkretną nazwą poszczgólnych widoków konkretnym osobom. Bez problemu więc można pracować nad zestawem danych, dowolnie je modyfikując i sortując, nie zmieniając tego jak będzie wyglądał arkusz dla innych użytkowników. Google usprawniło także mechanizm wprowadzania funkcji, gdzie pojawiła się rozbudowana sekcja pomocy oraz funkcja podkreślania i kolorowania błędów, co może nam pomóc w odnalezieniu nieprawidłowości.

Miłym dodatkiem jest automatyczne łączenie kolumn po wprowadzeniu dłuższego tekstu do jednej z nich. Przydatne może okazać się również tworzenie reguł odnośnie kolorowania i stylizowania komórek arkusza, co przyspieszy między innymi analizowanie zawartych w nich danych. Dodanych zostało także 20 nowych funkcji.

Podobnie jak Dokumenty Google i Prezentacje Google, Arkusze działają teraz offline, więc wszystkie dokonane zmiany będą zapisywane w pamięci urządzenia, jeżeli nie będzie dostępne połączenie z Siecią (dotyczy przeglądarki Chrome). Po przywróceniu łączności zostaną one naturalnie automatycznie zsynchronizowane z Dyskiem Google.

Jeżeli chcecie wypróbować nowe Arkusze Google już dziś, należy przejść do ustawień Dysku Google i zaznaczyć opcję "Wypróbuj nowe Arkusze Google". Lista nieobsługiwanych funkcji zawiera jeszcze kilka pozycji, lecz Google zapowiedziało uporanie się z nimi w najbliższym czasie, oferując jednocześnie rozwiązania zastępcze.

Choć z Dokumentów Google korzystam niemal codziennie, to po Prezentacje i Arkusze sięgam dość sporadycznie. Cieszy mnie jednak determinacja i pracowitość Google w kwestii rozwijania swojego pakietu biurowego, który patrząc na zamiary firmy z Mountain View odnośnie Chromebooków, będzie bardzo potrzebny. Choć Office Online jest oczywiście dostępny na laptopach Google, to jednak znaczącą różnicą jest obsługa Dokumentów Google bez połączenia z Siecią, a w takiej sytuacji zdarza mi się z Chromebooka korzystać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu