Felietony

Google Maps 5.0 z widokiem 3D niedługo Androida

Grzegorz Marczak
Google Maps 5.0 z widokiem 3D niedługo Androida
13

Coraz bardziej zaczynam żałować, że nie mam telefonu z Androidem. Nie chcę narzekać na iPhona bo to moim zdaniem świetny telefon ale chętnie bym też przetestował te wszystkie nowości jakie wprowadza teraz Google. Jedną z nich jest wersja 5.0 Google Map, która z tego co rozumiem na razie ma być dostę...

Coraz bardziej zaczynam żałować, że nie mam telefonu z Androidem. Nie chcę narzekać na iPhona bo to moim zdaniem świetny telefon ale chętnie bym też przetestował te wszystkie nowości jakie wprowadza teraz Google. Jedną z nich jest wersja 5.0 Google Map, która z tego co rozumiem na razie ma być dostępna jedynie dla Androida.

W wersji 5.0 Google wprowadziło tak naprawdę dwie znaczące rzeczy. Pierwszą z nich jest szybkość ładowania mapy oraz znaczne ograniczenie ilości danych jakie są potrzebne do jej wyświetlenia. W dotychczasowych wersjach Google Map podczas przybliżania danego obiektu zawsze mieliśmy efekt pauzy związany z doczytywaniem danych. Teraz podobno nie będzie już takiego efektu a dodatkowo mapy będą teoretycznie wymagały do 100 razy mniej danych (brzmi wręcz niewiarygodnie).
Drugą ciekawą rzeczą jest widok 3D. Uzyskamy go przybliżając na tyle mapę aby dokładnie widzieć poszczególne ulice. Co ciekawe widok mapy będzie się automatycznie obracał dostosowując się do kierunku w którym się poruszam (wykorzystują do tego kompas), oczywiście w każdym momencie będziemy też mogli użyć ekranu dotykowego aby obrócić mapę.

Ostatnią ciekawą funkcją nowych map ma być zapamiętywanie lokacji najczęściej przez nas odwiedzanych i buforowanie ich (proces pobierania i cachowania tych lokalizacji odbywa się automatycznie w momencie kiedy jesteśmy podłączeni do WIFI) po to aby można było skorzystać z mapy nawet w przypadki kiedy będziemy offline.

Pytanie czy te wszystkie efekty będzie można uzyskać także dla Map innych niż obszar w US?

Z tego co wiadomo Google Maps w wersji 5.0 będzie dostępna na Androida od wersji 1.6, ale efekty takie jak dynamiczne generowanie map czy też automatyczne obracanie mapy dostępne będą jedynie dla tych nowszych modelów smartphonów (ze względu na wymagania techniczne).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroid