Felietony

Google ma ciągle problem z wersjami Androida

Grzegorz Marczak
Google ma ciągle problem z wersjami Androida
27

Bałagan trwa nadal jeśli chodzi o wersję mobilnego systemu Google czyli Androida. Zaledwie 2,2% urządzeń posiada najnowszą wersję systemu oznaczoną numerem 2,2 co gorsze nadal dość spora grupa użytkowników bo aż 18,9% korzysta z pierwszej wersji Androida oznaczonej numerem 1.5. Różnice miedzy poszcz...

Bałagan trwa nadal jeśli chodzi o wersję mobilnego systemu Google czyli Androida. Zaledwie 2,2% urządzeń posiada najnowszą wersję systemu oznaczoną numerem 2,2 co gorsze nadal dość spora grupa użytkowników bo aż 18,9% korzysta z pierwszej wersji Androida oznaczonej numerem 1.5. Różnice miedzy poszczególnymi wersjami są dość znaczne co z kolei jest problemem dla developerów którzy dla przykładu wybierając jako platformę najnowszą wersję muszą być świadomi, że spora część użytkowników nie skorzysta z ich aplikacji.

Sytuacja zrobi się jeszcze bardziej ciekawe kiedy na rynku zaczną pojawiać się urządzenia typu tablet wyposażone w system Android. Od razu pojawia się pytanie, która to będzie wersja i jak będzie wyglądać utrzymanie i rozwój systemu?Część problemów Google rozwiąże się sama ponieważ powoli zaczną "wymierać" starsze smartphony, które nie potrafią przyjąć wersji wyższej niż 1.5 lub 1.6. Nie powinien być to jednak powód do zadowolenia dla Google ponieważ wielu z użytkowników zraziło się przez tą sytuację do telefonów wyposażonych w Androida i nie są przekonani do zakupu kolejnego telefonu z tym systemem.

Całej sytuacji nie pomaga też ewidentna porażka pierwszego telefonu Google czyli Nexus One, co prawda nie wpływa to na udział Google w rynku systemów mobilnych, natomiast pozostawia niesmak i pewne obawy o to czy Google jest w stanie dobrze zarządzać swoimi mobilnymi produktami.

Ps. Jedno jest pocieszające - do telefonów z Androidem nie trzeba dokupować pokrowców aby dobrze działały - sprawdziłem osobiście :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidsystemy mobilne