Felietony

Czytacie ebooki? Amazon twierdzi, że sprzedają się lepiej niż tradycyjne książki

Grzegorz Marczak
Czytacie ebooki? Amazon twierdzi, że sprzedają się lepiej niż tradycyjne książki
34

Amazon oświadczył dziś, że sklep zaczął sprzedawać więcej ebooków niż książek w tradycyjnej drukowanej postaci. Z opublikowanych informacji można wyczytać, że w ostatnim kwartale na każde 100 sprzedanych książek papierowych przypada 143 sprzedanych ebooków. Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że...

Amazon oświadczył dziś, że sklep zaczął sprzedawać więcej ebooków niż książek w tradycyjnej drukowanej postaci. Z opublikowanych informacji można wyczytać, że w ostatnim kwartale na każde 100 sprzedanych książek papierowych przypada 143 sprzedanych ebooków. Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że ostatnia obniżka ebook readera Kindle do poziomu 189$ spowodowała trzykrotny wzrost sprzedaży tego urządzenia. Mamy więc idealnie skrojoną informację prasową. Nośny temat interesujący praktycznie każdego razem z realizacją celów marketingowych czyli pokazaniem, że Kindle sprzedaje się dobrze.

Ja jednak nie kupuję informacji o tym, że sklep sprzedaje więcej ebooków niż normalnych książek. Przede wszystkim warto porównywać jabłka do jabłek, czyli sprzedaż książek papierowych versus sprzedaż tych samych pozycji w wersji elektronicznej.

Dlaczego to jest ważne? Z pewnością wielu z was nie raz trafiło w internecie na ofertę kupna bardzo taniego ebooka związanego z biznesem, poradami z obszarów zarządzania, psychologią itp. Są to tytuły, których raczej nigdy nie ujrzymy w tradycyjnej formie na półce w księgarni, a ponieważ wydawane są jedynie w formie elektronicznej to są też bardzo atrakcyjne cenowo.

Sprzedaż 1000 tego typu książek pisanych przez często domorosłych specjalistów lub początkujących pisarzy ma się moim zdaniem nijak do sprzedaży 1000 papierowych wersji książek czyli czegoś co kupujemy z premedytacją i przeznaczamy na to znacznie większą kwotę pieniędzy.

Mogę oczywiście się mylić i może faktycznie nastąpił już przełom jeśli chodzi o ebooki, natomiast informacja o takim wydarzeniu byłaby dla mnie bardziej wiarygodna gdyby nie pochodziła od Amazona czyli producenta urządzeń typu ebook reader oraz aplikacji Kindle.

Ciekawy jestem ilu z was czyta ebook? To chyba dobre pytania na ankietę - wyniki mogą być całkiem ciekawe jeśli dorzuci się jeszcze audiobooki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu