Google

Google zapowiada specjalne aplikacje dla głuchych i niedosłyszących

Piotr Kurek
Google zapowiada specjalne aplikacje dla głuchych i niedosłyszących
3

Google przygotowało specjalne narzędzia skierowane dla osób głuchych i niedosłyszących. To dwie aplikacje mające pomóc z komunikacji z wykorzystywaniem smartfona.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2055 roku na świecie ma być ponad 900 milionów osób, które utraciły słuch. To według Google wystarczający powód, by już teraz przygotować i udostępnić narzędzia pomagające głuchym i niedosłyszącym w codziennym życiu. Smartfony i inne urządzenia mobilny mogą być idealnym sposobem do komunikowania, jednak nie zawsze zdają ten egzamin. Prowadzenie rozmowy tekstowej ma swoje plusy, ale też ma swoje minusy — wystarczy, że uczestniczy w niej więcej niż dwie osoby. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowa aplikacja od Google — Live Transcribe, dzięki której głusi i niedosłyszący będą w stanie porozumiewać się ze słyszącymi szybciej, wygodniej i dokładniej. Dla tych drugich przygotowano także specjalny Wzmacniacz dźwięku.

Live Transcribe

Live Transcribe to aplikacja wykorzystująca technologię rozpoznawania mowy, która w czasie rzeczywistym przekształca ją na tekst wyświetlany na ekranie smartfona. To z pozoru proste narzędzie pozwala na bezproblemową komunikację między osobami słyszącymi i głuchymi lub niedosłyszącymi. Aplikacja opracowywana była we współpracy z Gallaudet University, który wykorzystuje język migowy w prowadzeniu wykładów. Live Transcribe wspiera 70 języków (nie udało mi się sprawdzić, czy jest pośród nich także język polski), działa na urządzeniach z systemem Android 5.0 wzwyż i podłączonych do sieci Wi-Fi lub korzystających z komórkowej transmisji danych.

Aplikacja chwili obecnej znajduje się wciąż w fazie testów. Osoby zainteresowane korzystaniem z tej aplikacji powinny odwiedzić jej oficjalną stronę i wyrazić chęć udziału w becie. Sprawa nieco inaczej wygląda dla użytkowników smartfonów Pixel 3 — ci mogą skorzystać z tego narzędzia już teraz, włączając je w Ułatwieniach dostępu.

Wzmacniacz dźwięku

Wzmacniacz dźwięku to aplikacja dla niedosłyszących. Wykorzystuje ona mikrofon smartfona poprawiając jakość rejestrowanych dźwięków. To pozwala między innymi na lepsze i bardziej komfortowe słyszenie przez słuchawki. Umożliwia prowadzenia rozmów w hałaśliwym otoczeniu dzięki wzmocnieniu cichych dźwięków. Dodatkowo pozwala na personalizację wrażeń słuchowych dzięki możliwości dostosowania ustawień dźwięku i mikrofonu do własnych potrzeb, czy ograniczenie niepożądanych lub rozpraszających dźwięków.

Wzmacniacz dźwięku jest dostępny w Google Play, w wersji na urządzenia z Androidem 9 Pie lub nowszym. W smartfonach Pixel 3 jest instalowany domyślnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu