Google

Street View w Egipcie i pierwszy polski gigapikselowy obraz

JR
Jan Rybczyński
4

Piramidy, to najstarsze budowle wykonane przez człowieka, które przez 3800 lat były jednocześnie najwyższymi budowlami na Ziemi. Rozpalają wyobraźnie i niemal każdy chciałby je choć raz zobaczyć. Nic więc dziwnego, że z czasem trafiły do projektu Street View, który pozwala wirtualnie zwiedzać rozmai...

Piramidy, to najstarsze budowle wykonane przez człowieka, które przez 3800 lat były jednocześnie najwyższymi budowlami na Ziemi. Rozpalają wyobraźnie i niemal każdy chciałby je choć raz zobaczyć. Nic więc dziwnego, że z czasem trafiły do projektu Street View, który pozwala wirtualnie zwiedzać rozmaite zakątki Ziemi. Ponieważ ulic brak, zdjęcia zostały wykonane, podobnie jak na innych szlakach, za pomocą kamer umieszczonych na specjalnym plecaku. Tym sposobem Google rozwija jeden ze swoich największych projektów.

To co podoba mi się w Google Maps, to rozmach. Google buduje bazę informacji, której konkurencja szybko nie przeskoczy. Mapy można kupić, ale zdjęcia satelitarne, a zwłaszcza zdjęcia wykonane na szlakach, to jest kapitał, który tworzy się latami - ogromne przedsięwzięcie. Z każdym kolejnym sfotografowanym miejscem coraz większe. Piramidy w Egipcie to jedno z tych miejsc warte zdecydowanej uwagi. Kto nie może wybrać się osobiście ma przynajmniej szansę na wirtualny spacer.

Można zobaczyć Piramidy w Gizie, a wśród nich najwyższą Piramidę Cheopsa, o wysokości 139 metrów (146 zanim erozja dokonała swojego dzieła). Nie zabrakło także największej i najstarszej monumentalnej rzeźby - Sfinksa. Można też zobaczyć pierwszą piramidę zaprojektowaną przez Imhotepa.

Atrakcji jest oczywiście więcej, w tym celu zapraszam do oficjalnej informacji na blogu Google.

Nie zabrakło również polskiego akcentu. Do Google Art Project trafił pierwszy polski obraz sfotografowany w rozdzielczości gigapikselowej, która pozwala na ogromne przybliżenie i podziwianie najdrobniejszych pociągnięć pędzla. Mowa o Jutrzence pędzla Jana Reisnera. Obraz przedstawia żonę Jana III Sobieskiego - Marię Kazimierę.

Więcej informacji na temat obrazu i przedsięwzięcia na blogu Google Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle mapsstreet view