Chrome

Google Chrome całkowicie zablokuje Flasha. Najwyższa pora na HTML5 [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Google Chrome całkowicie zablokuje Flasha. Najwyższa pora na HTML5 [prasówka]
15

Flash umiera od dobrych kilku lat. Rezygnują z niego stopniowo kolejni giganci. Google już dawno wyrzucił go z Androida, a teraz również zapowiada koniec na desktopach.

Chrome zablokuje Flasha


Google wbija kolejny gwóźdź do trumny Flasha. Pod koniec bieżącego roku przeglądarka Chrome ma zacząć domyślnie blokować elementy na stronach www wykorzystujące tę technologię. Przeglądarka w dalszym ciągu będzie ją obsługiwać, ale użytkownik zostanie zmuszony do ręcznego aktywowania flashowych animacji, mechanizmów i im podobnych. Domyślnie natomiast priorytetem ma być HTML5. Google jest jednak dość liberalny, bo 10 najpopularniejszych serwisów będzie dalej traktowanych "po staremu" i Flash ma tam działać normalnie... ale tylko przez rok. Mowa tutaj m.in. o YouTube, Facebooku, Yahoo, Twitchu i Amazonie.

Google już rok temu podjął pierwsze kroki w tym kierunku. Przeglądarka automatycznie wyłączała flashowe elementy na stronach www, które "nie były w żaden sposób istotne dla użytkownika".

Remaster System Shock

Już 29 czerwca ruszy na Kickstarterze zbiórka na zremasterowaną wersję System Shock. Kultowa strzelanka z 1994 roku ma zostać całkowicie odświeżona i uwspółcześniona. Tym sposobem dołączy do innych znanych marek z tamtego okresu, które doczekały się swoich nowych wcieleń. Zapewne starsi gracze pamiętają takie produkcje, jak Turok. Thief czy choćby Deus Ex, który wyszedł nieco później. Szczegółów na temat zremasterowanej wersji nie znamy. Twórcy udostępnili jedynie na Facebooku wideo, które nie ujawnia nic konkretnego.

Betatesty w Google Play


Google wypuszcza aktualizację aplikacji sklepu Play. Wersja z numerkiem 6.7 skupia się na tym, aby umożliwić użytkownikom łatwiejsze testowanie wersji beta. Tuż po uruchomieniu sklepu zostaniemy zapytani, czy jesteśmy zainteresowani sprawdzaniem programów przed ich oficjalnym debiutem. Jeśli tak, będziemy mogli bez żadnych dodatkowych kroków i działań pobierać je bezpośrednio z poziomu naszego urządzenia. Ciągle istnieje kilka wyjątków, które wymagają przynależności do społeczności na Google+ - warto mieć to na uwadze. Aktualizacja sklepu powinna się zainstalować automatycznie, ale jeśli nie chcecie czekać, znajdziecie ją na APKMirror.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu