Chrome

Google Chrome z praktyczną nowością już dostępne. Oto co się zmieniło

Kamil Świtalski
Google Chrome z praktyczną nowością już dostępne. Oto co się zmieniło
1

Google Chrome w najnowszej wersji przynosi szereg zmian w pasku wpisywania adresu. Omnibox od teraz staje się jeszcze bardziej pomocnym!

Google Chrome na przestrzeni lat zmieniło się nie do poznania. Niepozorna niegdyś przeglądarka internetowa obecnie potrafi być dla wielu jedyną aplikacją, jakiej potrzebują na swoim komputerze. Dzięki rozmaitym wtyczkom i dodatkom z jej poziomu mogą zrobić wszystko: od prostej edycji zdjęć, przez tworzenie prezentacji, na... no właśnie: przeglądaniu internetu kończąc.

Polecamy na Geekweek: Nowości na Netflix idealne na majówkę. Co warto obejrzeć?

Kilka dobrych lat temu Google zaserwowało ważną nowość w pasku adresu (nazywanym także omniboxem). Za jego pośrednictwem nie tylko mogliśmy łatwo przenieść się do interesujących nas sekcji w przeglądarce, ale także doczekaliśmy się opcji przeszukiwania konkretnej strony internetowej czy prostych rachunków. Teraz sekcja ta staje się jeszcze bardziej pomocną i bardziej rozbudowaną w swoich podpowiedziach — a wszystko to za sprawą maszynowego uczenia.

Pasek adresu w Google Chrome teraz wspierany przez sztuczną inteligencję

Wszystkie dotychczasowe sztuczki bazowały na ręcznie wprowadzanych przez użytkowników formułach. Tworzenie nowych tym samym mogło być dość skomplikowane i uciążliwe. A dodawanie nowych było po prostu kłopotliwe. Jak samo Google przyznaje:

Przez większość tego czasu oczywistą drogą naprzód był model punktacji wyszkolony przez maszynowe uczenie. Jednak dotarcie do tego miejsca wymagało wielu nieudanych prób. Nasza niezdolność do sprostania temu wyzwaniu przez tak długi czas wynikała z trudności w zastąpieniu podstawowego mechanizmu funkcji używanej dosłownie miliardy razy każdego dnia.

Implementacja nowego systemu w omniboxie ma pozwolić na jeszcze lepsze sugestie, które dodatkowo będą spersonalizowane i dostosowane do użytkownika. Nowe sugestie mają wznieść się na zupełnie nowy poziom dzięki nowym algorytmom, które — jak twierdzi firma — ma zmieniać podpowiedzi bazując nawet na porze dnia. Co więcej — już teraz trwają testy i trening algorytmów dla różnych środowisk.

Nowe, lepsze, podpowiedzi w pasku adresu już dostępne. Póki co na komputerach

Aktualizacja oprogramowania serwująca lepsze podpowiedzi już trafiła do użytkowników. Dostępna jest w Google Chrome 124 dostępnej na MacOS, Windows oraz ChromeOS. Prawdopodobnie kwestią czasu jest, nim trafi ona także na pozostałe wersje przeglądarki.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news