Chrome

Google Chrome: polecane wtyczki, skróty klawiszowe i opcje, których macie prawo nie znać

Kamil Świtalski
Google Chrome: polecane wtyczki, skróty klawiszowe i opcje, których macie prawo nie znać
24

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka na świecie. Nie brakuje do niej rozmaitych dodatków, które potrafią uczynić ją jeszcze potężniejszą, ale posiada ona także zestaw skrótów i opcji, o których nie wszyscy wiedzą / pamiętają.

Przeglądarka internetowa to dla wielu z nas jedna z najbardziej podstawowych aplikacji, po które sięgamy na naszych komputerach. Dlatego też dedykowane im sklepy z rozszerzeniami pękają w szwach od rozmaitych dodatków, których zadaniem jest... ułatwić nam życie. Prawdopodobnie dla wielu z nas taki zestaw nieco będzie różnił — ale poniższa lista zawiera propozycje, w ramach których starałem się dobrać pozwalające zwiększyć naszą efektywność narzędzia i to takie, które... mają szansę przypaść wszystkim do gustu!

Skróty klawiszowe w Google Chrome o których warto pamiętać:

Skróty klawiszowe to jeden z kluczy do efektywnej pracy w przeglądarce. Wśród nich nie brakuje oczywistości które znamy z innych aplikacji, ale są także mniej oczywiste połączenia, które warto mieć na uwadze!

  • Alt + f lub Alt + e albo F10 — otwarcie menu;
  • Ctrl + Shift + o — otwarcie menadżera zakładek;
  • Ctrl + f lub F3 — narzędzie wyszukiwania w obrębie strony;
  • Ctrl + Shift + j lub F12 — narzędzia dla programistów;
  • Ctrl + Shift + m — tryb gościa lub przełączenie użytkownika;
  • Shift + Delete — po zaznaczeniu sugestii w pasku adresu, możemy ją usunąć;
  • Ctrl + Tab lub Ctrl + PgDn — przełączenie się do następnej karty.

Pełną listę skrótów dla komputerów Windows oraz Mac znajdziecie tutaj.

Gdzie kupić gry w wersji cyfrowej? Najlepsze sklepy z cyfrowymi grami

Flagi: jak dotrzeć do funkcji testowych w Google Chrome:

Przeglądarka Google Chrome jest tworem ciągle żywym — twórcy nieustannie kombinują dodając tam kolejne funkcje, początkowo w formie testowej. Można do nich bardzo łatwo dotrzeć — chociaż tamtejsza lista jest niezwykle pokaźna i trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko działa tak, jak byśmy tego od razu oczekiwali. Jak dotrzeć do flag? To nic trudnego, w pasku adresu wystarczy wpisać: chrome://flags. Następnie wystarczy potwierdzić nasz wybór enterem i już możemy przeglądać ogromną listę z najróżniejszymi funkcjami!

Jak podłączyć router? Instrukcja krok po kroku

Przesyłanie obrazu lub dźwięku do Chromecasta bezpośrednio z Google Chrome:

Ci z was którzy specjalnie z myślą o przesyle rozmaitych multimediów kupili Chromecast prawdopodobnie dobrze o tym wiedzą, ale warto też pamiętać, że wbudowany Chromecast mają także telewizory z Androidem. A przeglądarka Chrome ma wbudowaną opcję przesyłania (streamowania) kart — domyślnie jest ona dostępna pod rozwijanym menu w prawym górnym rogu -> Przesyłaj. Po wyborze opcji otworzy się okienko, w którym wybieramy miejsce do którego chcemy przesyłać obraz — i gotowe!

Pobieranie filmików z YouTube: wtyczki do przeglądarki, programy i strony WWW

Najlepsze wtyczki do Google Chrome:

Cleanfox

Narzędzie które może okazać się pomocne u wszystkich, którzy na co dzień korzystają z Gmaila w przeglądarce. Aplikacja pozwoli szybko zaprowadzić porządek w skrzynce, dosłownie jednym kliknięciem można z jej pomocą pozbywać się wszystkich wiadomości od jednego nadawcy. Poza tym daje ona możliwość szybkiego tworzenia filtrów -- zapanowanie z nią nad porządkiem nie stanowi najmniejszego problemu!

Zainstaluj Cleanfox w Chrome Web Store.

Full Page Screen Capture

Nie jest to funkcja z której korzystam na co dzień, ale sięgam po nią regularnie — i długo szukałem rozszerzenia, które da sobie radę ze zrobieniem zrzutu strony internetowej w całej rozciągłości, bez dziwnych bugów i niedociągnięć. Full Page Screen Capture nie zawsze radzi sobie IDEALNIE, ale w większości przypadków nie muszę po nim nic poprawiać — a to już duże wyróżnienie, bo z innymi testowanymi przeze mnie dodatkami... bywało różnie, po prostu.  Tutaj wystarczy jedno kliknięcie — i gotowe!

Zainstaluj Full Page Screen Capture w Chrome Web Store.

Ghostery

Jedna z tych wtyczek, obok której trudno przejść obojętnie, jeżeli cenicie sobie prywatność w sieci. Ghostery jest narzędziem, które doskonale radzi sobie z blokowaniem skryptów śledzących, dzięki czemu strony ładują się sprawniej. Co istotne -- mamy dużą kontrolę nad tym co chcemy blokować, a czego nie -- wszystko to w naprawdę przystępnej formie. Nawet jeżeli nie zechcecie ich blokować, to polecam zainstalować i sprawdzić jak wiele skryptów podgląda to, co robimy na stronach internetowych. Tak dla siebie, żeby po prostu wiedzieć ;-).

Zainstaluj Ghostery w Chrome Web Store.

Mercury Reader

Strony internetowe często rozpraszają nas całym zestawem polecających linków, dodatków, świecidełek... jeżeli chcielibyście ich uniknąć i skupić się na tym co najważniejsze: czyli pochłanianiu treści, które są tam serwowane, to Mercury Reader jest dodatkiem, który czym prędzej powinien znaleźć się w waszym Google Chrome! Jedno kliknięcie zabierze nas do zupełnie innego widoku, w którym wszystko zostanie podane czarno na białym. Bez rozpraszaczy i zbędnych dodatków.

Zainstaluj Mercury Reader w Chrome Web Store.

Netflix Categories

Dotarcie do wszystkich kategorii na Netflixie nie należy do zadań jakiś szczególnie trudnych, ale też ustalmy: nie wszystko mamy podane na tacy. Rozszerzenie do Google Chrome pozwoli nam w mgnieniu oka przejrzeć ich pełne listy, a oprócz tego to narzędzie, w którym nie zabrakło wewnętrznej wyszukiwarki. Niepozorna rzecz, która dla miłośników serwisu może okazać się strzałem w dziesiątkę -- choćby na jeden raz, by przewertować tamtejszą bibliotekę i pododawać interesujące materiały do własnej listy!

Zainstaluj Netflix Categories w Chrome Web Store.

OneTab

Kilkadziesiąt otwartych zakładek, zasobów w komputerze brak, kompletnie nie możemy się połapać w tym co jest grane -- znacie to? Prawdopodobnie tak. Od strony do strony, tu nowy odnośnik, tam znowu przejście do kolejnej podstrony, porównywanie informacji -- o jakiś większych pracach badawczych nie wspomnę. Tutaj z pomocą przychodzi nam OneTab, rozszerzenie które wszystkie aktywne karty zamyka i... dodaje do specjalnej strony, którą mamy na wyciągnięcie ręki. Rozszerzenie podpowiada kiedy dodaliśmy tam karty, a także pozwala całą ich kolekcję przywrócić w jednym kliknięciem... ale nic też nie stoi na przeszkodzie, abyśmy odtwarzali je pojedynczo!

Zainstaluj OneTab w Chrome Web Store.

SidePlayer

Niektóre rozszerzenia są... po prostu idealne w swojej prostocie -- i mówiąc o takich dodatkach do przeglądarki, bez wątpienia nie można pominąć SidePlayer. Ten pozwala na odtwarzanie materiałów z YouTube w niewielkim okienku, które możemy dowolnie skalować i przesuwać po naszym ekranie -- bez konieczności przełączania się między okienkami. Idealnie dla wszystkich, którzy mają podzielną uwagę!

Zainstaluj SidePlayer w Chrome Web Store.

Timer

Jeżeli jesteście jednymi z tych którzy lubią mieć wszystko zawsze pod kontrolą, to Timer jest jednym z rozszerzeń obok których nie możecie przejść obojętnie. To... po prostu minutnik, który będzie odliczał czas i powiadomi was, kiedy minie wyznaczony limit. A to prawdopodobnie znak, że pora wrócić do nauki / pracy ;-).

Zainstaluj Timer w Chrome Web Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu