Rozszerzenia mogą znacząco zmienić naszą codzienność, gdy w dużej mierze polegamy na przeglądarce internetowej. Dla Google Chrome powstały ich setki tysięcy, a my podpowiadamy na jakie dziesięć z nich warto zwrócić uwagę.
Najlepsze wtyczki i rozszerzenia do Chrome - TOP 10
OneTab
To zdecydowanie moja ulubiona wtyczka do Google Chrome, a jeśli podobnie jak ja macie tendencję do pozostawiania wielu otwartych kart w przeglądarce lub odkładania wielu treści i zadań na później, to zachęcam do jej przetestowania. Po instalacji OneTab w zasobniku przeglądarki ujrzycie ikonę z niebieskim lejkiem. Zanim z niej skorzystacie zalecam udać się do ustawień, gdzie dostosujecie działanie OneTab wedle swoich upodobań. Głównym zadaniem rozszerzenia jest gromadzenie linków do wszystkich otwartych kart w ramach jednego okna i zapisywanie ich w formie listy. Lista może być zablokowana, więc nie będą usuwane żadne linki nawet po ich kliknięciu, ale jeśli wolicie by przywrócone strony zniknęły, to jest to też możliwe. OneTab pozwala udostępnić każdą z list na zewnątrz za pomocą jednego linka, więc jest to fajny sposób na przekazanie komuś zestawu niezbędnych linków.
Screenshot YouTube
Jak często robicie zrzuty ekranu na YouTube? Przydarza mi się to naprawdę często i dziś nie wyobrażam sobie powrotu do jakiejkolwiek innej metody, aniżeli za pomocą rozszerzenia Screenshot YouTube (dzięki Paweł!).Wszystko dlatego, że po instalacji umieszcza on dodatkowy przycisk na odtwarzaczu YouTube, po którego kliknięciu przechwytywana jest dokładnie żądana klatka i od razu można ją zapisać w maksymalnej rozdzielczości do pliku PNG. W ustawieniach dostępne są opcje aktywacji skrótu klawiszowego (P), by uzyskać ten sam efekt, a jeśli wolicie każdy rzut zapisywać w podręcznym schowku lub obydwu miejsca, to także macie taką możliwość.
GoFullPage
Niejednokrotnie zdarzyło Wam się próbować uchwycić całą stronę www lub jej większość na zrzucie ekranu? Za pomocą GoFullPage przechwycicie całą witrynę (wystarczy chwilkę zaczekać), by później zrobić z obrazkiem co tylko zechcecie. Możecie go zapisać w postaci pliku graficznego PNG lub JPG (do wyboru w opcjach), a także jako PDF. Jeśli wolicie od razu uzyskiwać okienko "Zapisz jako..." lub wybrać katalog, do którego będą trafiać wszystkie Wasze zrzuty stron internetowych, to zajrzyjcie do ustawień. Co ciekawe, przewidziano nawet ograniczenia Dokumentów Google - gdy zaznaczycie odpowiednią opcję w ustawieniach, rozszerzenie zapisze grafikę w postaci gotowej do wklejenia do Google Docs.
Save image as
Wiele rodzajów formatów plików graficznych, a także złożoność stron internetowych powoduje, że w dzisiejszych czasach nawet zapisanie obrazka z danej strony www może być utrudnione. Dość popularny format .webp nie jest (jeszcze) kompatybilny z dużą liczbą aplikacji, dlatego mogą pojawiać się późniejsze problemy z jego przesyłaniem czy edycją. Zamiast pobierać tego rodzaju pliki i próbować je później konwertować, możecie zainstalować rozszerzenie Save image as, które pozwoli wskazać format pliku graficznego, jaki zapiszecie na dysku. To zdecydowanie ułatwia sprawę, szczególnie jeśli Wasza praca lub inne obowiązki wymagają konkretnego rodzaju plików graficznych - taka droga na skróty zaoszczędzi sporo czasu i nerwów.
Tab Wrangler
Najbardziej rozbudowane i zaawansowane narzędzie ze wszystkich w tym materiale przedstawionych, ale z całą pewnością zasługujące na uwagę wymagających użytkowników przeglądarki internetowej Google (i nie tylko). Zarządzanie kartami oraz zasobami nigdy nie było łatwe, mimo że w nasze ręce oddano sporo fajnych rozwiązań. O tym, jak wiele możliwości oferuje Tab Wrangler świadczy blisko 10-minutowe wideo wprowadzające omawiające najważniejsze cechy. Wśród nich są automatyczne zamykanie kart i zapisywanie ich na liście, ale mnogość parametrów, które można przy tych akcjach zmieniać może niektórych przytłoczyć. Wiele osób twierdzi, że jednak naprawdę warto mu się przyjrzeć i go przetestować w akcji. A ja tę opinię podtrzymuję.
Extension Manager
Spora część z nas musi radzić sobie nie tylko z dużą liczbą otwartych kart, ale także z niemałą liczbą rozszerzeń. Część z nich potrzebna jest nam każdego dnia, do innych wracamy kilka razy w tygodniu, a pozostałe bywają użyteczne w wyjątkowych okolicznościach, ale po prostu dobrze jest je mieć pod ręką. Extension Manager pozwala dodać wygodny skrót do paska, po którego kliknieciu wyświetlana jest pełna lista zainstalowanych (nie)aktywnych wtyczek. Z tego miejsca można je szybko włączać i wyłączać, a także grupować czy przeszukiwać.
Momentum
Momentum to oczywiście jedno z wielu, wielu rozszerzeń zastępujących widok nowej karty. Sposobów na wykorzystanie tej przestrzeni jest ogrom i każdy może dostosować ją pod siebie. Czasami potrzebne są skróty do stron i aplikacji, notatki, kalendarz czy prognoza pogody, a w innych przypadkach najbardziej przydatna będzie miła dla oka tapeta (z ciepłego kraju) oraz pole wyszukiwarki. Momentum pozwala takie elementy wyświetlać, a także ma opcję podsuwania motywacyjnych cytatów. Momentum ma ponad 3 mln użytkowników, a ocena bliska 5 w Chrome Web Store nie jest przypadkowa.
GIPHY
Z GIF-ów korzystamy już w wielu miejscach, ale rzadko jest to tak wygodne jak w popularnych komunikatorach. A GIF może być potrzebny także w e-mailu, na forach czy w innych miejscach, gdzie prowadzimy rozmowy. Oficjalna wtyczka GIPHY pozwala szybko wyszukiwać i kopiować GIF-y, które wkleimy w dowolne miejsce. Czasami nawet w pracy, w prezentacji, taki element będzie świetnym rozwiązaniem, dlatego możliwość przeciągnięcia ruchomego obrazka prosto z wtyczki to chyba najprostsze z dostępnych możliwości.
Video Downloader Professional
Wideo w internecie to nie tylko YouTube, a przeróżne materiały mogą okazać się dla nas użyteczne, ponieważ mogą to być poradniki, prezentacje i inne treści, które wolelibyśmy mieć offline zawsze pod ręką. Niezależnie od sytuacji, rzadko kiedy dostępne są jednak wygodne i proste sposoby na pobranie tych wideo. Wtyczka Video Downloader Professional pozwala natomiast na większości witryn pobrać takie klipy w możliwie nieskomplikowany sposób. Czasami musimy zwrócić uwagę na nazwę pliku czy rozmiar, ale generalna skuteczność jest całkiem wysoka.
Loom – Screen Recorder & Screen Capture
Kojarzycie te sytuacje, w których musicie przygotować dla kogoś krótką instrukcję, jak druga osoba ma obsługiwać dany plik lub program? Albo wspólnie pracujecie nad czymś i chciałbyś przygotować dokładne wskazówki dla kogoś, kto będzie odpowiedzialny za pewien element całego projektu? Loom działa świetnie w takich okolicznościach, ponieważ umożliwia jednoczesne nagrywanie zawartości ekranu, widoku z kamerki oraz dźwięku i wszystko to składa w całość - wygodny do przyswojenia materiał dla innych osób. Loom stosuje się głównie w firmach, ale w ramach darmowego pakietu powinniście mieć szansę przygotować wystarczające materiały dla znajomych. Bo najlepsze jest to, że na sam koniec dostajecie tylko link, który możecie innym szybko wysłać, by mogli obejrzeć przygotowane wideo.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu