Nie ma osoby, która nigdy by nie usłyszała o Google. Ten gigant, obecnie będący częścią Alphabet, stworzył wiele użytecznych narzędzi, spośród których najważniejszym pozostaje wyszukiwarka, jednak firma stara się działać nie tylko na rynku oprogramowanie. Od kilku lat stawiają również na własne urządzenie. Co ciekawe, teraz zamierzają na poważnie się tym zająć i już koniec na dobre z Pixelami tworzonymi we współpracy z innymi.
Google ma aspirację do bycia więcej niż wyszukiwarkowym potentatem. Szykuje się fala sprzętowych nowości
Rozwój działu hardware
Oferta urządzeń Google jest już całkiem rozbudowana. Ma nie tylko własne laptopy z Chrome OS, Chromebook Pixel oraz Pixelbook, ale również smartfony Pixel oraz inteligentne głośniki Home. To wszystko składa się na całkiem spójny ekosystem. W połączeniu z tym, że dysponują własnymi systemami, można ich uznać za w pełni niezależnego producenta, chociaż tego typu decyzje z pewnością nie wpływają szczególnie pozytywnie na relacje z innymi firmami.
Teraz Amerykanie chcą się wziąć jeszcze bardziej za swój dział sprzętowy. Już w tym roku wykupili część HTC, aby ich pracownicy zajęli się tworzeniem kolejnych generacji telefonów z serii Pixel. Teraz docierają do nas wieści o rozbudowie chińskiego oddziału. Placówka w Szanghaju w zeszłym roku stanowiła miejsce pracy dla 20 osób, a teraz już dla 150. W większości zatrudniono byłych pracowników Amazon, Apple oraz Jide (twórca Remix OS). Co ciekawsze, ta decyzja jest spowodowana jeszcze czymś.
Z myślą o przyszłości
Jednocześnie Google prowadzi już liczne rozmowy z mniejszymi firmami z Państwa Środka. Dzięki temu mogliby podjąć w dłuższej perspektywie walkę również na niższych półkach, chociaż nie zdarzy się to zbyt szybko. Chiny dla Amerykanów nie są przyjazną ziemią. Usługi typu YouTube czy Search zablokowano tam i niewiele wskazuje na ocieplenie wzajemnych relacji. Z tego względu na razie szanghajski zespół skupi się przede wszystkim na projektach na rynki zachodnie.
Ich zadaniem będzie również projektowanie wearables, okularów rozszerzonej rzeczywistości oraz laptopów. Myślę, że dzięki takim decyzjom Google stanie się tylko potentatem w segmencie usług, ponieważ stopniowo będą zyskiwać udziały w rynku sprzedaży sprzętu. Jeżeli tylko rozbudują swoją ofertę o tańsze modele, wówczas możemy mieć do czynienia z zupełnie nową siłą na rynku. Efekty tej polityki ekspansji nie objawią się od razu. Spodziewam się, że około 2020 firma z Mountain View będzie mogła powiedzieć, że udaje im się naśladować Apple w jednej kwestii – umiejętnym łączeniu roli twórcy software’u i hardware’u.
źródło: Android Authority
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu