To w sumie było do przewidzenia. Google kilka lat temu uruchomiło Project Tango, który skupiał się na możliwościach AR w urządzeniach mobilnych. Niemniej, było to rozwiązanie nieco "upierdliwe", bowiem wymagało obecności pewnych sensorów w sprzęcie. Jego oficjalnym zastępcą stanie się jednak ARCore, który Google chce zaprowadzić do większości urządzeń z systemem Android.
Dlaczego Google porzuca swój Project Tango? Cóż, w ciągu kilku lat od zaprezentowania na rynku tego rozwiązania, smartfony zyskały sporo mocy obliczeniowej, a nawet wyspecjalizowane do niektórych obliczeń układy. Ponadto, w obecnie produkowanych telefonach komórkowych jest sporo wysokiej jakości sensorów pozwalających na zaimplementowanie w nich rozwiązań rzeczywistości rozszerzonej.
Dlatego właśnie w Google powstało ARCore będące odpowiedzią na ARKit. Dzięki tym mechanizmom, użytkownicy iPhone'ów oraz niektórych sprzętów z Androidem na pokładzie są w stanie bawić się wirtualnymi obiektami osadzonymi w rzeczywistości rozszerzonej bezpośrednio w specjalnej aplikacji wykorzystującej aparat. W ramach przykładu - oto aplikacja wykorzystująca ARCore w telefonie Google Pixel. Przyznam szczerze, że działa to naprawdę dobrze (co potwierdzają także moi siostrzeńcy) - osadzone obiekty reagują na zmiany w otoczeniu, a ponadto są tam, gdzie powinny być. Płaskie powierzchnie również są wykrywane poprawnie.
Project Tango nie był niestety tak bezproblemowy
Urządzenia wspierające Project Tango musiały być wyposażone w dodatkowe czujniki (m. in. głębi), aby móc poprawnie osadzać obiekty w otoczeniu. Ponadto, były to także urządzenia w swoich czasach bardzo wydajne i co więcej - po prostu drogie. ARCore to obietnica wprowadzenia funkcji rzeczywistości rozszerzonej do znacznie szerszej gamy smartfonów oraz tabletów za wykorzystaniem dotychczasowych modułów fotograficznych oraz czujników.
Deweloperzy, którzy pracują nad rozwiązaniami z Project Tango oraz entuzjaści mogą spodziewać się wsparcia od Google do 1 marca 2018 roku. Po tej dacie, pracownicy Google będą rozwijać już tylko ARCore, zatem jest jeszcze trochę czasu na ewentualną migrację.
Jeżeli interesuje Was ARCore oraz rzeczywistość rozszerzona według Google - możecie wykorzystać do tego celu telefony Google Pixel oraz Pixel 2, a także Samsunga Galaxy S8. Na razie tylko te telefony są w stanie obsłużyć potencjał tego mechanizmu. Google jednak obiecuje, że wkrótce również inne urządzenia otrzymają dostęp do funkcji AR-owych w ramach tego rozwiązania. Jednak to nie jedyny projekt AR-owy od Google. Już niedługo w większej ilości telefonów z Androidem powinien pojawić się nowy produkt - Lens, który przypomina nam znane na rynku rozwiązanie "Nokia City Lens (w Polsce: Nokia Miasto w Obiektywie). Za jego pomocą możliwe jest uzyskiwanie kontekstowych informacji na temat konkretnych obiektów lub miejsc za pomocą aparatu fotograficznego. Co ciekawe, posiadacze telefonów Google Pixel oraz Google Pixel 2 z Androidem 8.1 (beta) już mogą wypróbować Lens.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu