Felietony

Google Chat to już kompletna usługa do komunikacji. Tego Google jutro nie wyłączy

Grzegorz Ułan
Google Chat to już kompletna usługa do komunikacji. Tego Google jutro nie wyłączy
1

Google Chat dostępny do niedawna tylko dla firmowych kont, doczekał się niedawno udostępnienia wszystkim chętnym użytkownikom usług Google, w tym najpopularniejszej poczty Gmail.

Niemal zupełnie bez echa przeszła premiera Google Chat dla wszystkich użytkowników Gmaila. Z jednej strony nie dziwię się, historia usług do komunikacji Google pokazała, że dość łatwo rozstawali się z nierokującymi projektami. Z drugiej strony obecny kształt Google Chat pozwala przypuszczać, że to jest właśnie to - kompletna i funkcjonalna usługa do komunikacji w rodzinie, ze znajomymi czy współpracownikami.

Od kilku lat korzystamy w redakcji ze Slacka, ale sprawdzając dziś możliwości usługi Google Chat doszedłem do wniosku, że to doskonały zamiennik darmowej wersji Slacka. Nawet w przypadku rezygnacji Google z niej w przyszłości, w co osobiście nie wierzę, powrót do Slacka będzie zupełnie bezbolesny zważywszy na fakt, że i tak w tej usłudze z czasem tracimy historię komunikacji.

Google po nieudanych próbach z serwisami społecznościowymi - Google Wave czy Google+ oraz komunikatorami typu Hangouts, Allo czy Duo skupił się na dopracowaniu jednej, spójnej i funkcjonalnej platformy do komunikacji Google Chat.

Co ważne próg wejścia w tę nową formę komunikacji nie jest zbyt wysoki, przynajmniej nie taki jak w przypadku innych platform, gdzie odbijamy się od konieczności namawiania znajomych, rodziny czy współpracowników do przejścia na coś nowego. Google Chat dostępny jest z poziomu Gmaila, czyli najpopularniejszej poczty e-mail w Polsce, z która na codzień korzystamy na komputerze czy urządzeniach mobilnych.

Jeśli ktoś woli oddzielić komunikację tekstową czy wideo ze znajomymi, rodziną czy współpracownikami od Gmaila, jest taka możliwość, wystarczy skorzystać z linku chat.google.com. Dodatkowo możemy zrobić z tego aplikację i dodać skrót do pulpitu.

Podobną opcję wyboru mamy na urządzeniach mobilnych, z których przecież najczęściej obecnie korzystamy. Google Chat możemy włączyć w aplikacji mobilnej Gmail, ale również możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji Google Chat dostępnej na Androida czy iOS (ostatni po prawej zrzut).

Wersja przeglądarkowe i wersja mobilna Google Chat to odwzorowana w stosunku 1:1 usługa do komunikacji. W każdej z nich możemy korzystać z tych samych usług dodanych w tym samym miejscu. Nie ma więc opcji na szukanie ich w zależności od miejsca, z poziomu którego akurat chcemy się komunikować.

Google Chat podzielony jest na trzy panele, osobny do indywidualnej komunikacji - Chat, do komunikacji z większą liczbą osób - Pokoje oraz do grupowych rozmów wideo - Spotkania. W zakładce Chat możemy przesyłać w rozmowie różnego rodzaju pliki z komputera czy urządzenia mobilnego lub z Google Drive, umawiać się na spotkania z automatycznym dodawaniem ich do Google Kalendarza czy inicjować połączenie wideo.

W zakładce Pokoje, możemy to samo robić z większą liczbą znajomych czy współpracowników. Dochodzą tu jednak dwie dodatkowe dwie zakładki na gromadzenie przesyłanych plików oraz definiowania i przypisywania zadań dla konkretnych osób w pokoju.

Oczywiście działają tu takie same opcje jak na Slacku, typu wzmianki, powiadomienia z konkretnych pokojów lub ich wyłączenie. Z dodatkowych opcji, jako że Google Chat zintegrowany jest z Gmailem mogę jeszcze wymienić możliwość przesyłania konkretnej wypowiedzi czy rozmowy na chacie na naszą skrzynkę email.

Całość działa naprawdę dobrze. Nie ma problemów z synchronizacją pomiędzy różnymi naszymi urządzeniami, a korzystanie z tej formy komunikacji wydaje się nad wyraz wygodne i funkcjonalne. Osobiście wydaje mi się, że naprawdę warto teraz dać szansę akurat tej usłudze Google, jej wyłączenie w przyszłości mieni mi się obecnie jako wysoce nieprawdopodobne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu