Google

Gmail - najlepsza skrzynka e-mail świata. Co ją wyróżnia?

Kamil Świtalski
Gmail - najlepsza skrzynka e-mail świata. Co ją wyróżnia?
Reklama

Gmail to najpopularniejsza poczta e-mail na świecie. Skąd wzięła się jej popularność — i czego można spodziewać się w przyszłości?

Gmail - jak to się wszystko zaczęło?

Gmail to bezpłatna usługa pocztowa internetowego giganta, która została wprowadzona na rynek w 2004 roku. Pierwsi użytkownicy do skorzystania ze skrzynki potrzebowali zaproszenia od znajomych. Nie bez powodu jednak od wejścia udało jej się zaskarbić sympatię użytkowników. Od samego początku Gmail zachwycał innowacyjnością. To poczta, która wprowadziła wiele zmian w sposobie, w jaki ludzie korzystają z poczty elektronicznej. Z perspektywy czasu część rzeczy może wydawać się oczywista, ale!

Reklama

W momencie, gdy Gmail został wprowadzony na rynek, lwią część rynku światowych usług pocztowych zgarniały firmy takie  jak Yahoo!, AOL czy Hotmail. W Polsce wielu z nas wybierało lokalne skrzynki — od Interii, WP czy Onetu. Jednak wraz ze wzrostem popularności poczty Gmail, nie bez powodu wielu z nas się tam przesiadło.

Poczta Gmail wyróżniały nowe funkcjonalności. Skrzynki od Google oferowały sztuczki, które stały się ich znakiem rozpoznawczym. Przykład pierwszy z brzegu?  To pierwsza usługa pocztowa, która oferowała nielimitowaną przestrzeń na skrzynkę pocztową dla użytkowników. Na tamte czasy to było coś niezwykłego! Ten bonus był sprytnie wykorzystywany z różnych punktów widzenia — nawet do pobierania plików, dzięki usługom takim jak... peer2mail.

Innym ważnym elementem, który wyróżniał Gmail od innych usług pocztowych, był system etykietowania. Zamiast tradycyjnego systemu folderów znanego z aplikacji pocztowych, Gmail pozwalał użytkownikom przypisywać etykiety do swoich wiadomości, co umożliwiało łatwe ich sortowanie i organizowanie całej skrzynki pocztowej.

Z biegiem czasu i rozwojem kolejnych usług, Gmail oferował wiele innych innowacyjnych funkcji. Pierwszą z tych które zachwycały użytkowników była integracja z Dyskiem Google, która pozwalała użytkownikom przesyłać i odbierać pliki bezpośrednio z ich skrzynek pocztowych. Później doczekaliśmy się też chociażby fantastycznej integracji z firmowym kalendarzem.

Od momentu wprowadzenia na rynek, Gmail stał się jedną z najpopularniejszych usług pocztowych na świecie. Obecnie korzysta z niej ponad 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie!

Najważniejsze cechy Gmail. Co wyróżnia najpopularniejszą skrzynkę pocztową na świecie?

Jeżeli ktokolwiek miałby wskazać tylko jeden element który zachwyca w poczcie Gmail — prawdopodobnie byłoby to niezwykle trudne zadanie. To bowiem usługa, która broni się jako całość — i nie bez powodu po dziś dzień jest najchętniej wybieranych przez użytkowników.

Miejsce na dane co prawda nie jest już nieograniczone, ale 15 GB do dyspozycji w koncie Google (i stosunkowo tania opcja dokupienia większej przestrzeni) dla lwiej części okazują się opcją jak najbardziej satysfakcjonującą. Tym bardziej, że kiedy raz poznamy pocztę Gmail — całość staje się prosta i intuicyjna w obsłudze. A wspomniane systemy etykietowania po dziś dzień okazują się najbardziej efektywną opcją do zarządzania porządkiem w skrzynce.

Reklama

Ogromnym atutem skrzynki Gmail jest też najlepszy na świecie filtr antyspamowy. Czy to oznacza że nic się przez niego nie przemknie? No nie, aż tak to nie — ale z porównaniem do wielu innych usług pocztowych, ten radzi sobie wręcz fenomenalnie. I to także jeden z głównych powodów, dla których wielu użytkowników decyduje się korzystać z poczty Gmail także w obrębie firmy.

Nie bez znaczenia pozostaje też integracja z całym zestawem usług firmy Google. Zakładając konto w poczcie Gmail, zakładamy konto u internetowego giganta. Posłużymy się nim zarem w wielu jego usługach — od YouTube'a, przez kalendarz, Dokumenty, komunikator Meet, notatki Keep, Dysk na... opcji logowania się nim w rozmaitych serwisach internetowych kończąc.

Reklama

Wisienką na torcie jest także spójne doświadczenie, które dotyczy wszystkich urządzeń na którym się zalogujemy do naszej poczty Gmail. Niezależnie od tego czy będziemy z niej korzystac na komputerze, smartfonie czy tablecie. W dedykowanej aplikacji czy za pośrednictwem strony internetowej. Na Windowsie, macOS, Androidzie czy iOS. Niczego nie trzeba ustawiać i konfigurować. Wszystkie widoki sa takie same, a obsługa pozostaje bez zmian. To również mocna karta przetargowa dla wszystkich ceniących sobie efektywność pracy.

Gmail - co się zmieniło na przestrzeni lat. Co przyniesie najbliższa przyszłość?

Google stale udoskonala swój produkt. Wszystko zmierza w kierunku coraz lepszej integracji między poszczególnymi usługami firmy. Ponadto widać jak na dłoni, że gigant robi co tylko w jego mocy, by jak najbardziej ułatwić pracę wszystkim użytkownikom poczty Gmail.

Stąd też stałe usprawnienia w interfejsie, by żyło się łatwiej. Jeżeli pamiętacie jak przed laty działała wyszukiwarka w obrębie poczty to... prawdopodobnie wolelibyście zapomnieć. I wcale mnie to nie dziwi. Na szczęscie jej nowe wcielenie jest szybkie, efektywne i bezproblemowe. Podobnie jak integracja z nowymi narzędziami — Kalendarzem, Dokumentami, Arkuszami czy komunikatorem Meet.

Pomoc w pisaniu — wprowadzona w 2018 roku funkcja Smart Compose — także było strzałem w dziesiatkę. Niepozorna funkcja, która proponuje frazy do uzupełnienia podczas pisania wiadomości. Rozwiązanie idealne w swojej prostocie.

Jeżeli jednak chodzi o takie pomoce — to niebawem można spodziewać się ich więcej. Wszystko to dzięki zaprzęgnięcia do pomocy sztucznej inteligencji. Firma zapowiada, że w tym roku zobaczymy w jej produktach sporo takich rozwiązań. Mówi się o perfekcyjnej automatyzacji pomiędzy pakietem biurowym, kalendarzem, a pocztą Gmail. Jak takowe będą działać i czy faktycznie usprawnią pracę jak wielu to sobie wyobraża — przekonamy się w niedalekiej przyszłości!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama