Felietony

Gmail, Evernote - jak wyglądają pierwsze aplikacje dla Google Glass?

Konrad Kozłowski
Gmail, Evernote - jak wyglądają pierwsze aplikacje dla Google Glass?
10

Podczas konferencji SXSW odbywającej się w Teksasie, Google postanowiło podzielić się kolejnymi szczegółami na temat tego jak będą wyglądały aplikacje, również firm trzecich, dla użytkownika okularów Glass. Za przykłady posłużyły aplikacje New York Times'a, Evernote, Gmail i Path. Aplikacje powst...

Podczas konferencji SXSW odbywającej się w Teksasie, Google postanowiło podzielić się kolejnymi szczegółami na temat tego jak będą wyglądały aplikacje, również firm trzecich, dla użytkownika okularów Glass. Za przykłady posłużyły aplikacje New York Times'a, Evernote, Gmail i Path.

Aplikacje powstające dla nowego gadżetu Google muszą powstawać w oparciu o kilka zasad, które Google uznało za fundamentalne. Są nimi: "design for glass," "don't get in the way," "keep it timely," i "avoid the unexpected.". Należy więc skupić się na tym, by aplikacja była przygotowana w taki sposób, ażeby użytkownik nie został zaskoczony przez wysyłane przez nią powiadomienia oraz jej interfejs i sposób obsługi został zaprojektowany specjalnie z myślą o okularach od Google.

Przedstawione podczas panelu aplikacje korzystały niemal ze wszystkich oferowanych przez okulary możliwości - odpowiedź na maila otrzymanego w Gmailu można skomponować za pomocą głosu, zaś poruszanie się po menu w Evernote Skitch umożliwia panel dotykowy. O wiele istotniejsze są jednak zasady działania aplikacji i, jak już wspomniałem, spełnienie wymagań Google. Ze względu na intensywność powiadomień np. wiadomości z NYT czyli e-maili, te pierwsze będą dostarczane jedynie w godzinnych odstępach i zawierać będą tylko nagłówek, zaś notyfikacje z Gmaila będą dotyczyły tylko najważniejszych wiadomości. Evernote Skitch czy Path będą pozwalały na robienie zdjęć i dzielenie się nimi, więc z całej tej czwórki aplikacji najciekawiej zapowiada się Gmail. Dzięki takiemu dostępowi do poczty, nie przerywając innych czynności będziemy mogli zostać powiadomieni o nowych wiadomościach, a nawet na nie odpowiedzieć. W trakcie panelu pojawiło się także zapytanie o lepsze zastosowania dla Google Glass, ponieważ "śmieci z sieci społecznościowych" są dostępne wszędzie. W odpowiedzi usłyszano, że wybierane będą tylko te usługi, które "czynią życie lepszym".

Zupełnie nowy sposób interakcji i zupełnie nowa platforma może okazać się nie lada problemem dla wielu aplikacji czy usług, ponieważ, nie oszukujmy się, nie każda z nich będzie mogła zostać prawidłowo zaprojektowana lub jej obecność w "ubieralnym" gadżecie będzie uzasadniona. Jednocześnie jednak okulary Google otwierają ogromne możliwości, o których do niedawna można było jedynie pomarzyć.

Źródło: Engadget, TheVerge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu