Felietony

T-Mobile inwestuje w startupy i ogłasza konkurs. Do wygrania pół miliona euro!

Krzysztof Wąsowski
T-Mobile inwestuje w startupy i ogłasza konkurs. Do wygrania pół miliona euro!
11

Konkursy to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy o jakich możemy pisać. Dziś to właśnie mnie przypadł ten mały zaszczyt. Cieszy mnie to tym bardziej, gdyż na łamach Antyweb skupiam się przede wszystkim na ciekawych startupach, a konkurs ten jest przeznaczony właśnie dla nich. Chyba każdy zna T-Mobi...

Konkursy to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy o jakich możemy pisać. Dziś to właśnie mnie przypadł ten mały zaszczyt. Cieszy mnie to tym bardziej, gdyż na łamach Antyweb skupiam się przede wszystkim na ciekawych startupach, a konkurs ten jest przeznaczony właśnie dla nich.

Chyba każdy zna T-Mobile, dobrze znaną sieć GSM, która już dobrą chwilę temu zagościła na polskim rynku. Nie każdy jednak wie, że T-Mobile od pewnego czasu bawi się w inwestowanie w ciekawe pomysły i startupy. Deutsche Telekom szuka ciekawych, innowacyjnych pomysłów, które mieszczą się w pięciu kategoriach: Connected Home, Usługi Komunikacyjne, Energia, Platforma Wirtualna i Usługi w Chmurze Obliczeniowej. Tematem przewodnim całego konkursu jest komunikacja przyszłości, więc jeżeli macie pomysł na np. następcę Google Glasses, chipa wszczepianego pod skórę, dzięki któremu moglibyśmy za pomocą naszego mózgu łączyć się z internetem lub inne podobne ciekawe koncepcje to koniecznie aplikujcie.

Tak więc każdy kto posiada ciekawy pomysł, który mieści się w wyżej wymienionych kategoriach może go zgłosić, a jeżeli spodoba się on jury może mieć szanse na zgarnięcie 500 000 euro na zrealizowanie go. Pisząc każdy mam na myśli dosłownie każdego, nieważne czy do konkursu aplikuje student, osoba indywidualna, osoba starsza, startup, czy grupa ludzi. Liczy się pomysł i to on jest najważniejszy!

Niestety czasu jest niewiele, bo do 31 marca bieżącego roku chętni muszą aplikować na specjalnie przygotowanej do tego stronie T-Mobile. Samo aplikowanie nie należy do prostych, trzeba wykazać się pomysłowością i zaradnością. Do formularza aplikacyjnego poza klasycznymi informacjami takimi jak nazwa pomysłu, kategoria oraz dane kontaktowe pomysłodawcy/ów trzeba także dostarczyć informację o technologii, która będzie potrzebna do stworzenia/zrealizowania tematu pomysłu, pełnego opisu tego co chce się zrobić, informacji o tym jaki wpływ będzie miał pomysł na rozwój T-Mobile. Całość trzeba uzupełnić o analizę mocnych i słabych stron całego przedsięwzięcia oraz uargumentować dlaczego akurat ten zespół powinien otrzymać dofinansowanie w postaci pół miliona euro!

Po aplikacji, międzynarodowe jury wyłoni zwycięzcę lub zwycięzców (zespół). Skrupulatnej ocenie będą poddawane wszystkie informacje, które aplikanci przekażą. Pomysł, który wygra zostanie zrealizowany. Początkowo ma to być prototyp, który zostanie poddany analizie i testom przez zespół ekspertów powołany z grupy Deutsche Telekom. Oczywiście musi być gdzieś mały haczyk, T-Mobile przekaże równowartość 500 tysięcy euro w postaci sprzętu komputerowego, oprogramowania, udostępnienia infrastruktury operatora, a także w postaci wsparcia biznesowego i sprzedażowego produktu. Dodatkowo, pomysłodawcy będą pod opieką trenerów biznesu zatrudnionych przez T-Mobile. Osoby/zespoły, które uplasują się na drugim i trzecim miejscu mają otrzymać wartościowe nagrody, prawdopodobnie rzeczowe lub w postaci wsparcia merytorycznego projektu.

Konkurs został zainicjowany przez Laboratoria Innowacyjności Deutsche Telekom w Berlinie (T-Labs), Polską Telefonię Cyfrową i Magyar Telekom. W tej chwili T-Labs Germany jako partner wprowadza konkurs na całym świecie.
Sama idea konkursu jest piękna i z tego miejsca zapraszam wszystkich czytelników Antyweb.pl, a w szczególności twórców startupów do aplikowania. Myślę, że szanse na wygranie tego konkursu przez polskie zespoły jest dosyć duża. Polacy w końcu nie gęsi i swoje światowe startupy mają, mam tu na myśli między innymi takie startupy jak: Duckie Deck, Brainly czy chociażby Topicmarks. Jest o co walczyć, a Polakom pomysłów nie brakuje, a więc do dzieła!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupkonkurst-mobile