Technologie

Giganci branży IT na giełdzie - ten wykres doskonale streszcza ostatnie 12 miesięcy

TP
Tomasz Popielarczyk
0

Trudno wyciągać jednoznaczne wnioski na temat trendów oraz upadków w sektorze technologicznym na podstawie giełdy. Jeszcze trudniej robić to na bazie jednego wykresu. Grafika ta spodobała mi się jednak na tyle, ze uznałem ją za wartą pokazania Wam. Autorem wykresu jest Om Malik, założyciel jedneg...

Trudno wyciągać jednoznaczne wnioski na temat trendów oraz upadków w sektorze technologicznym na podstawie giełdy. Jeszcze trudniej robić to na bazie jednego wykresu. Grafika ta spodobała mi się jednak na tyle, ze uznałem ją za wartą pokazania Wam.

Autorem wykresu jest Om Malik, założyciel jednego z bardziej wartościowych blogów technologicznych na zachodzie - GigaOM. Obejmuje on zmiany cen akcji w okresie od 8 sierpnia 2014 roku do 7 sierpnia 2015. Obraz jest wart więcej, niż tysiąc słów. Więc zobaczcie sami.

Malik przygotował również kilka uwag do wykresu. Zwraca on uwagę tutaj na to, że spadki Intela, Oracle oraz HP mogą wynikać z tego, że firmy te są częścią dziedzictwa Doliny Krzemowej, powoli się rozwijają i charakteryzują dłuższymi procesami decyzyjnymi. Ostatnia z tych firm ma jednak większy problem i traci na rzecz Amazon Web Services. Zdaniem Malika HP nie potrafi się odnaleźć w obecnej biznesowej rzeczywistości. Dla odmiany problem Qualcomma wynikać ma raczej z silnej konkurencji i średnio udanej serii procesorów. Założyciel GigaOM uważa, że firma niejednokrotnie już się odbijała i zapewne poradzi sobie również tym razem.

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja Microsoftu i Cisco, którzy są przecież takimi samymi dinozaurami jak Oracle czy Intel. Jednak giełda lubi intensywne zmiany i najwyraźniej "kupiła" ich wizje przyszłości. Największymi wygranymi wykresu są jednak Netflix i Amazon. Ten pierwszy przez rok niemal podwoił swoją wartość i staje się niewątpliwą potęgą. Równie dobrze radzi sobie Amazon, co zresztą potwierdzają ostatnie wyniki finansowe. Jeff Bezos stworzył tak naprawdę imperium, które dziś sprzedaje książki, produkuje urządzenia, jest wytwórnią filmową, a przy tym ciągle prężnie działa w segmencie e-commerce oraz na rynku B2B.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

giełdatechnologiebranżaakcje