Diagnostyka molekularna opiera się na analizie fragmentów materiału genetycznego. Polska spółka chce zapewnić bardziej powszechny dostęp do tej techniki diagnostycznej, która służy do określania, wykrywania i analizy krótkich fragmentów kwasów nukleinowych (DNA lub RNA) pochodzących z próbek pacjentów w celu wykrywania patogenów.
Genomtec ID - urządzenie polskich naukowców, które zrewolucjonizuje diagnostykę?
Genomtec ID
Lekarze pierwszego kontaktu nie mają takich samych możliwości jak profesjonalne laboratoria, dlatego wyposażenie ich w mobilne urządzenie bazujące na technologii lab-on-chip, mogłoby skutecznie zwiększyć ich możliwości w zakresie szybkiego i taniego wykrywania obecności gronkowca złocistego, albo wirusa HCV (ang. Hepatitis C Virus) powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Polscy naukowcy z firmy Genomtec doprowadzili do powstania urządzenia Genomtec ID, które ma być przenośnym laboratorium mieszczącym się w kieszeni, a do tego ma być łatwe w obsłudze, bo jak można wyczytać w informacji prasowej: „badanie może być przeprowadzone przez osobę bez jakiegokolwiek doświadczenia diagnostycznego”. Urządzenie mogłoby mieć ogromną wartość dla lekarzy z krajów rozwijających się.
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Dobosz jest specjalistą z zakresu genetyki, kieruje działem B+R i jest współtwórcą technologii Genomtec, o której mówi:
Chcemy umożliwiać specjalistom szybsze, lepsze decyzje, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie. W dowolnym miejscu i czasie. Przed nami wiele pracy, widać już jednak, że mamy duże szanse na przełom.
Laboratorium w kieszeni
Zespół Genomtec pragnie umożliwiść wstępne wykrywanie często występujących chorób zakaźnych, na przykład: gronkowca złocistego opornego na metycylinę, zapalenia wątroby typu C, Chlamydia trachomatis oraz dwoinki rzeżączki. Urządzenie ma również wykrywać każdy zdefiniowany wcześniej wirus, co będzie mieć duże znaczenie w pracy lekarzy pierwszego kontaktu oraz pediatrów.
Założyciej, główny technolog Genomtec, doktorant z dziedziny biologii molekularnej, Miron Tokarski tłumaczy:
Wykorzystujemy autorską metodę opartą na namnażaniu i materiału genetycznego, zarówno RNA, jak i DNA. Dzięki niej jesteśmy w stanie identyfikować bakterie z dokładnością dochodzącą nawet do 100 proc. Od pobrania próbki do wyniku potrzeba zaledwie 20-40 minut, to nawet kilkukrotnie szybciej niż w przypadku drogich urządzeń laboratoryjnych, wykorzystujących technikę PCR.
Urzędzenie firmy Genomtec ma być tanie, mobilne (rozmiary porównywalne z telefonem) i będzie działać automatycznie: „wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego na kartę reakcyjną i wsunąć kartę do urządzenia”. Wyniki mogą zostać przesłane na wskazaną skrzynkę e-mail lub mogą być po prostu odczytane z wyświetlacza.
Naszą ambicją jest, by personel medyczny bez kwalifikacji diagnostycznej mógł mieć w torbie lub na biurku urządzenie Genomtec ID - mówi Miron Tokarski.
Prototyp Genomtec ID
Prace nad przenośnym prototypem Genomtec ID właśnie trwają. Czy polska firma podbije zagraniczne rynki i zaspokoi potrzeby rynku point-of-care, czyli badań w miejscu opieki nad pacjentem? Czy dodatkowo wesprze również te miejsca, w których brakuje wykwalifikowanego personelu, co na pewno będzie mieć ogromne znaczenie? Jak możemy przeczytać na stronie firmy Genomtec:
Aktualna diagnostyka molekularna wymaga od użytkownika umiejętności posługiwania się sprzętem diagnostycznym oraz wiedzy na temat właściwego przegotowania próbki. Metoda SNAAT™ łączy mobilność z niesamowitą łatwością wykonania badania. Intuicyjny i prosty test jest w stanie wykonać każdy bez wcześniejszego przeszkolenia.
Źródło: Genomtec, informacja prasowa
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu