Polska

Polska firma wytacza ciężkie działa przeciw białaczce. Tak się tworzy innowacje w Małopolsce!

Jakub Szczęsny
Polska firma wytacza ciężkie działa przeciw białaczce. Tak się tworzy innowacje w Małopolsce!
Reklama

Zakończony już tegoroczny Małopolski Festiwal Innowacji po raz kolejny udowodnił, że biznes i technologie to nie tylko domena stolicy, ale również innych regionów Polski. Jednak takie wydarzenia to nie wszystko – ważne jest również to, co dzieje się już teraz w z pozoru mniej rozwiniętych obszarach naszego kraju. A dzieje się naprawdę sporo – firma Selvita S.A, będąca jedną z największych firm biotechnologicznych w Europie aktywnie walczy z białaczką i osiąga na tym polu spore sukcesy!

Podmiot ogłosił w marcu 2017, że pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24, który stanowi nowy , potencjalny lek przeciwnowotworowy przeznaczony do stosowania doustnego w przypadkach ostrej białaczki szpikowej. Biotechnolodzy stworzyli lek w oparciu o pionierski mechanizm działania polegający na użyciu dualnego inhibitora kinaz PIM oraz FLT3, które to są kluczowe w procesie powstawania choroby nowotworowej. Użycie farmaceutyku na pierwszym pacjencie w ramach badania I/II fazy klinicznej w ośrodku osadzonym w Stanach Zjednoczonych ma na celu dostarczenia odpowiedzi na temat bezpieczeństwa stosowania SEL24 oraz o tzw. biomarkerach, niezwykle ważnych dla skuteczności leku w zwalczaniu ostrej białaczki szpikowej.

Reklama

Co ważne, SEL24 od podstaw powstawał w krajowym laboratorium badawczym firmy Selvita. Dodatkowo, jest to pierwszy przypadek, gdy polski produkt biotechnologiczny staje się obiektem badań klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Celem twórców farmaceutyku jest stworzenie rozwiązania, które pozwoli nie tylko na znaczące wydłużenie życia cierpiących z powodu chorób hematologicznych, ale także na całkowitą remisję.


Zainteresowanie SEL24 jest tak duże, że polskim lekiem zainteresowały się podmioty z zagranicy

Ogromnym sukcesem jest podpisanie umowy licencyjnej na SEL24 z firmą Menarini. Nowy partner Selvity od wielu lat opracowuje przełomowe terapie dla osób, które walczą z najgroźniejszymi chorobami, także w dziedzinie onkologii. Innowacyjny produkt z Polski ma dzięki temu szansę stać się nową opcją terapeutyczną dla pacjentów z całego świata. Na mocy zawiązanego między firmami partnerstwa, Menarini otrzymuje wyłączne prawo do dalszych badań, rozwoju oraz komercjalizacji związku SEL24. Obopólna współpraca obydwu podmiotów stanowi dla wielu pacjentów ogromną szansę na wyleczenie opornych nowotworów hematologicznych. Dr. Krzysztof Brzózka, Dyrektor Naukowy, Wiceprezes Selvita S.A. tłumaczy:

Współpraca z MenariniGroupjest dla nas kluczowa bowiem o kolejny krok przybliża nas do celu jakim jest zapewnienie nowej opcji terapeutycznej pacjentom na całym świecie chorującym na ostrą białaczkę szpikową.  Menarini od wielu lat pracuje nad przełomowymi terapiami dla pacjentów walczących z najgroźniejszymi chorobami, w tym również w obszarze onkologii, co daje nam pewność, że potencjał związku SEL24 zostanie przez naszego partnera w pełni wykorzystany. 

Wierzę że branża biotechnologiczna w Polsce ma ogromny potencjał, a Małopolska ze względu na świetnie wykształconą kadrę i sprzyjające warunki inwestycyjne, będzie miejscem jeszcze nie jednego przełomowego odkrycia.

To doskonały dowód na to, że innowacyjny biznes można robić również w Małopolsce

Twórcy SEL24 nie mieli żadnych kompleksów względem firm działających w obrębie stolicy. To właśnie tutaj udało się stworzyć związek, który ma potencjał by zmienić onkologiczny dział branży farmaceutycznej i uratować wiele istnień ludzkich. Za sukcesem m. in. Selvity idą również ciekawe dla Małopolski liczby – ostatnie analizy Eurostatu dowodzą, iż to właśnie ten region jest jednym z 28 najszybciej rozwijających się obszarów w Unii Europejskiej – między 2008 a 2014 rokiem uzyskała ona co najmniej dziesięcioprocentowy wzrost w stosunku do średniej unijnej. Takie firmy jak Selvita wspólnie pracują na wizerunek regionu, który prężnie się rozwija w dziedzinach life science i każda śmiało może nazywać się ambasadorem Innowacyjnej Małopolski.

-

Reklama

Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa małopolskiego

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama