Felietony

Nienawidzę komarów. Czy nauka mogłaby pozwolić na ich... całkowitą eksterminację?

Marcin Hołowacz
Nienawidzę komarów. Czy nauka mogłaby pozwolić na ich... całkowitą eksterminację?
Reklama

Ludzie są bardzo dobrzy w przyczynianiu się do wymierania różnych gatunków zwierząt. Szkoda tylko, że na liście zagrożonych gatunków znajdują się (moim zdaniem) całkiem sympatyczne zwierzęta, natomiast komary - których istnienie jest dla wielu nieprzyjemne, a czasem przyczynia się do utraty życia - mają się bardzo dobrze.

Moim zdaniem powinniśmy wybić wszystkie komary w pień…

Równowaga w ekosystemach, zapylanie kwiatów, istotne źródło pożywienia dla różnych gatunków… tak, komary mają swoją rolę do odegrania w przyrodzie (a szkoda…). Jednak gdyby pewien szalony naukowiec stanął obok mnie i zapytał „czy ma to zrobić?”, to bez wahania odpowiedziałbym: tak, proszę zniszczyć wszystkie komary na świecie.

Reklama

Z drugiej strony, nie muszą to być dosłownie wszystkie komary. Z tego co się dowiedziałem, istnieje grubo ponad 3 tys. gatunków komarów, a większość z nich nie jest w ogóle zainteresowana ludźmi – specjalizują się w jakichś zwierzętach, a nas omijają. Być może ograniczając się wyłącznie do tych owadów, które spijają ludzką krew, udałoby się ograniczyć negatywne efekty takiego… nadużycia ze strony ludzi. Swoją drogą, zdania na ten temat bywają podzielone, dlatego specjalnie wyszukałem opinii naukowca, która… mi odpowiada:

Komary zabijają więcej ludzi niż jakikolwiek inny gatunek zwierząt na ziemi. Czy jest coś stanowiącego odkupienie ich winy? … Cóż, stanowią źródło pożywienia dla ptaków i owadów, ale myślę, że świat byłby bez nich zdecydowanie lepszym miejscem – mówi Dr Tom Frieden, director of the Centers for Disease Control and Prevention, podczas swojej wypowiedzi dla CNN. Źródło.

Zabijanie komarów na dużą skalę

Następnie możemy poczytać o tym, że podejmowano się już różnych prób związanych ze zmniejszaniem populacji komarów i często wiązało się to z porażką. Mimo tego nauka się nieustannie rozwija i metody związane np. z modyfikacjami genetycznymi, mogłyby przynieść całkiem zadowalające efekty. Przykładowo, moglibyśmy wypuścić do środowiska zmodyfikowaną genetycznie wersję samców, które po kopulacji z samicą dadzą jej potomstwo bez jakiejkolwiek przyszłości – larwy szybko powymierają.

Gdyby jeszcze dodać do tego ciekawostkę, którą przypadkiem wyczytałem w zupełnie innym miejscu:

Samce niektórych owadów w trakcie kopulacji odłamują prącie i pozostawiają je w drogach rodnych samicy jako zatyczkę, która utrudnia kopulację innym samcom. Źródło.

Naukowcy z Imperial College London mówią, że podobnie jest u komarów… Dobrze wiedzieć.

Jest jeszcze drugi sposób, tzn. samce komarów po modyfikacjach od ludzi, mogłyby się przyczyniać do śmierci samic, z którymi odbyły stosunek. Jakieś inne ciekawe metody wybijania komarów? Hmm, pisałem niedawno o genetycznie zmodyfikowanym grzybie do zabijania komarów (bardzo wysoka skuteczność). Takich opcji na pewno jest więcej, a w przyszłości będzie... jeszcze więcej. Podstawowym pytaniem nadal będzie kwestia tego, czy można sobie pozwolić na tak dużą ingerencję w otaczający nas świat..? Decydować o tym, że jakiś gatunek nie powinien dłużej istnieć. Czy nie oberwalibyśmy rykoszetem takiego postępowania? Wiele gatunków zwierząt mogłoby doświadczyć drastycznego spadku populacji, ponieważ straciłyby źródło pożywienia... Ale jest  szansa na to, że ta luka zostałaby wypełniona np. przez inne owady. Czytałem opinie, że świat mógłby sobie poradzić bez komarów i nie skończyłoby się to jakąś wielką tragedią.

Reklama

Tak czy inaczej, taka decyzja nie należy do mnie i to pewnie dobrze. Jednak gdybym miał o tym zadecydować… podjąłbym się ryzyka i rozpoczął eliminację komarów na wielką skalę. Przyczyniają się one do roznoszenia malarii, dengi, żółtej gorączki, wirusa Zika… a to nie koniec listy. Poza tym, najzwyczajniej w świecie nikt ich nie lubi. Jeśli o mnie chodzi, to wystarczy mi, że według niektórych nie doszłoby do żadnej katastrofy w przypadku wyginięcia wszystkich komarów na naszej planecie.

Temat komarów jest aktualny, ponieważ niebawem będzie ich znacznie więcej

Z powodu niskich temperatur w maju i w kwietniu, szczyt rozwoju komarów w tym roku przesunął się o kilka tygodni. Na przełomie czerwca i lipca wykluje się z jaj najwięcej komarzych pokoleń - uważa dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Źródło.

Reklama

Być może będziemy mieć jeszcze okazję do rozmyślań o eksterminacji tych owadów...

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama