Ciekawostki technologiczne

Jak zamienić człowieka w czarną dziurę?

Marcin Hołowacz
Jak zamienić człowieka w czarną dziurę?
86

Co trzeba zrobić, żeby człowiek stał się malutką czarną dziurą? Być może interesują nas trochę większe rozmiary... jakie są największe znane czarne dziury?

Co to jest promień Schwarzschilda?

Zgodnie z teorią względności, jeśli dane ciało osiągnie pewną krytyczną gęstość, to staje się czarną dziurą – czyli obiektem z którego nie może się wydostać żadna cząstka, ani nawet światło. Dla zadanej masy m można wyznaczyć promień R, taki że po ściśnięciu tej masy do kuli o tym promieniu dostaniemy czarną dziurę. Ten promień nazywamy właśnie promieniem Schwarzschilda… - mówi dr hab. Piotr Sułkowski w serwisie zapytajfizyka.fuw.edu.pl.

Zamienić człowieka w czarną dziurę

Jak możemy się dowiedzieć z kanału RealLifeLore, gdybyśmy chcieli abyś zamienił się w czarną dziurę, należałoby skompresować cię do obiektu o wielkości sekstylion razy mniejszej niż ziarnko piasku. Wtedy na chwilę stałbyś się czarną dziurą, a później wskutek promieniowania Hawkinga przestałbyś istnieć, ale twoje ostatnie chwile wiązałyby się z uwolnieniem ogromnych pokładów energii i spowodowaniem eksplozji.

Gdybyśmy chcieli zamienić Mount Everest w czarną dziurę, musielibyśmy skompresować całą górę do czegoś o wielkości zaledwie jednego nanometra. Gdybyśmy chcieli zamienić Ziemię w czarną dziurę, musielibyśmy skompresować naszą rodzimą planetę do kuli o promieniu ok. 9 mm. To może coś większego? Żeby zrobić coś podobnego ze Słońcem, należałoby ścisnąć całą jego materię do kuli o promieniu ok. 3 km.

Słońce jest naprawdę ogromne… w jego wnętrzu zmieściłoby się ponad milion takich planet jak Ziemia. Teraz wyobraźmy sobie, że musimy je skompresować w taki sposób, żeby przybrało wielkość małego miasteczka na planecie Ziemia… Mniej więcej tak wygląda przepis na stworzenie czarnej dziury z naszej ulubionej gwiazdy. Jednak myślę, że najgorsze jest to, iż zadalibyśmy sobie tyle trudu, aby osiągnąć  mikrusa w królestwie czarnych dziur. Mniej wstydu przyniosłoby nam skompresowanie tysiąca Słońc do czegoś o wielkości planety Mars - tak jak to ma miejsce w przypadku obiektu M82 X-1. To dopiero potęga, co nie? Tysiąc gwiazd o masie Słońca? Jak to sobie w ogóle wyobrazić...

20 miliardów gwiazd o masie Słońca

Dobra, nie ma sensu się ograniczać do czarnej dziury o nazwie M82 X-1, bo to tylko mały kroczek na naszej drodze do czegoś naprawdę imponującego. Zamiast masy będącej równowartością tysiąca Słońc, lepiej skupić się na czymś co posiada masę 20 miliardów Słońc. Czymś takim jest supermasywna czarna dziura znajdująca się w samym centrum Klastra Feniksa. Ta czarna dziura co roku przybiera na masie o mniej więcej 60 mas Słońca - prawdziwe monstrum. Poniżej prezentacja z kanału morn1415, która całkiem nieźle to ukazuje:

A tutaj lista najmasywniejszych czarnych dziur: List of most massive black holes.

Polecam również filmik RealLifeLore, który był inspiracją dla tego wpisu. Dodam, że na samym końcu jest tam wzmianka o czymś dwukrotnie większym, niż opisana powyżej czarna dziura z Klastra Feniksa.

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

naukaaw