Google

Geneza pomysłu na omniboks w Chrome

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

13

Przyznam się szczerze, iż nigdy się nie zastanawiałem nad tym, dlaczego w Chrome nie ma osobnego boksu z wyszukiwarkami jak to ma miejsce w przypadku Firefoxa czy IE. Wydawało mi się to naturalne bo wygodne i zacząłem po prostu korzystać. Patrząc jednak na ostatnie wyniki badań Hitwise Experian doty...

Przyznam się szczerze, iż nigdy się nie zastanawiałem nad tym, dlaczego w Chrome nie ma osobnego boksu z wyszukiwarkami jak to ma miejsce w przypadku Firefoxa czy IE. Wydawało mi się to naturalne bo wygodne i zacząłem po prostu korzystać. Patrząc jednak na ostatnie wyniki badań Hitwise Experian dotyczące haseł wpisywanych w wyszukiwarkę mniemam, iż znaczna część użytkowników IE i FF mocno by się zastanawiała gdzie ten pasek wyszukiwania.

Okazuje się, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wyszukiwań znalazły się najpopularniejsze witryny mijającego roku. O ile potrafię zrozumieć wpisywanie haseł typu facebook, facebook login, youtube, dla niektórych użytkowników to być może prostszy i szybszy sposób do przechodzenia na swoją ulubioną witrynę (spodoba im się Chrome) o tyle zupełnie niezrozumiałe jest wpisywanie tam całych adresów tych stron.

O tych przyzwyczajeniach użytkowników musiało najlepiej wiedzieć właśnie Google udostępniając swoją przeglądarkę Chrome. Microsoft również jak wiemy uznało w końcu fakt, iż internauci pomijają pasek adresu przy uruchamianiu stron, więc również usunęło w IE9 dodatkową wyszukiwarkę. Choć w przypadku MS ruch ten mógł mieć też inne podłoże, związane ze zminimalizowaniem przekierowania ruchu ze swojej przeglądarki do konkurencyjnej wyszukiwarki.

Mozilli będzie ciężko wprowadzić podobne rozwiązanie z uwagi na podpisane umowy z różnymi wyszukiwarkami, nie mniej jednak zastanawiający jest fakt sposobu w jaki jeszcze znaczna część internautów korzysta z przeglądarek. Pomijając już nawet te całe adresy www w polu wyszukiwania, podejrzewam, że sam pasek zakładek długo jeszcze będzie najmniej wykorzystywanym udogodnieniem. Większość użytkowników po prostu nie wie do czego służą poszczególne funkcje w przeglądarce. W Google Chrome, domyślnie pasek ulubionych zakładek jest wyłączony, więc i sami twórcy nie ułatwiają im zapoznanie się z nimi.

Na zestawieniu ujęte są najpopularniejsze hasła w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak widać niewiele się zmieniło od tamtego czasu. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą popularność Google Chrome, tabelka ta w podsumowaniu 2012 roku powinna już wyglądać z goła odmiennie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxChromeIE