Felietony

3Don - modele 3D z Google Sketchup jako rozszerzona rzeczywistość na ekranie iPhone oraz iPad

Jan Rybczyński
3Don - modele 3D z Google Sketchup jako rozszerzona rzeczywistość na ekranie iPhone oraz iPad
6

Dość często wspominam o Google Sktechup na Antyweb i czynię to nie bez powodu. Ten pogram do tworzenia modeli 3D jest darmowy i bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu jest przystępny dla wszystkich. Często przydaje się do domowych projektów, w wirtualnym modelarstwie i nie tylko. Jest jeszcze jeden p...

Dość często wspominam o Google Sktechup na Antyweb i czynię to nie bez powodu. Ten pogram do tworzenia modeli 3D jest darmowy i bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu jest przystępny dla wszystkich. Często przydaje się do domowych projektów, w wirtualnym modelarstwie i nie tylko. Jest jeszcze jeden powód, ze względu na swoja popularność istnieje bardzo dużo kompatybilnych wtyczek i programów zewnętrznych, które rozszerzają jego możliwości. To trochę jak z przeglądarką, która ma dostępne mnóstwo rozszerzeń - każdy znajdzie coś dla siebie.

Natomiast w przypadku programu do grafiki 3D ilość kompatybilnych aplikacji jest zdecydowanie ważniejsza, niż w przypadku przeglądarki. Poznając program inwestujemy swój czas, dopasowujemy workflow. Jeżeli aplikacja współpracuje na szeroką skalę z innym oprogramowaniem, mamy większe możliwości i mniejsze ryzyko, że nie znajdziemy tego, co jest nam aktualnie potrzebne.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy projektowanie 3D może się do czegoś praktycznego przydać, zwłaszcza w przypadku darmowego, nie tak profesjonalnego jak np. 3D Max czy Blender programu, powinien się przyjrzeć projektom wykonanym w Sketchup, które zostały wprowadzone w życie:

Ale przecież miało być o czymś innym. Nie bez powodu tyle opowiadam o kompatybilnym oprogramowaniu. Powstała aplikacja na urządzenia Apple, potrafiąca wczytać modele wykonane w Google Sketchup. Podstawową jej funkcją jest możliwość podglądu wykonanych modeli w każdym miejscu, nie tylko przy biurku i komputerze służącym do modelowania. Dzięki temu łatwo zaprezentować swoje dzieła znajomym i klientom.

Możemy obracać model, powiększać, ale również poruszać się wewnątrz niego, odbywając wirtualny spacer. Gdyby to było wszystko na co stać tę appkę byłoby to zmarnowanie potencjału dzisiejszych smartfonów i tabletów, wyposażonych w kamery, GPS, żyroskopy i akcelerometry. Wirtualny spacer odbywa się za pomocą poruszania tabletem, gdy uniesiemy go góry, widok kamery również zostanie podniesiony, tak jakbyśmy patrzyli w górę. Kiedy sie obrócimy, również obraz na ekranie się przesunie.

To nie koniec, możemy zrobić zdjęcie np. naszej działki i umieścić na nim model naszego przyszłego domku letniskowego. Co jeszcze ciekawsze, możemy zobaczyć dany model w czasie rzeczywistym, poruszając się dookoła niego. Patrząc na świat przez ekran naszego tabletu lub telefonu, zobaczymy nasz projekt w prawdziwym otoczeniu. Możemy zrobić zrzut ekranu, żeby zachować go na później. Najlepiej prezentuje to poniższy film:

Zachęcam do zapoznania się ze Sketchupem i jego możliwościami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu